Bir kadın olarak kendi kazancımla mal (ev, araba gibi) edinebilir miyim?

Soru Detayı

- Bir kadın olarak kendi kazancımla mal (ev araba gibi) edinmek istiyorum. Esim müdahale edebilir mi?
- Onun rızasını almam şart mıdır?
- ​Eşimle görücü usulü evlendik. İlk görüşmemizde atanırsam çalışmak istediğimi söyledim. O zaman bana sorun olmayacağını söyledi.
- Evlendikten sonra Rabbim nasip etti atandım. Bu sözünü unuttu ve bana sorun çıkardı. Ben de sözünü hatırlatarak ise başladım.
- Maddi anlamda evin giderlerine yardımcı oluyorum, onun dışında kendim için bir otomobil almayı istedim. Eşim buna razı olmuyor ve ben izin vermeden alamazsın, beni çiğneyerek çalışmaya başladın, günaha giriyorsun diyor.
- Kendi kazancımla mal edinmem günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının kendine ait malı ve serveti olabilir, hatta zengin kadının yoksul kocasına zekat vermesi caiz görülmüştür.

Kadın miras yoluyla mal sahibi olabileceği gibi kendi gayreti, marifeti ve çalışmasıyla kazanarak da mal ve mülk sahibi olabilir.

Kadının kendine yakışan, haram sınırını çiğnemeden mümkün olan, evine, kocasına ve çocuklarına karşı vazifesini aksatmasına sebep olmayan işlerde çalışması caizdir.

Evlenmeden önce kadın çalışacağını söylemiş, koca namzedi de bunu (şartı) kabul etmiş ise, daha sonra kadını, meşru çerçevede çalışmaktan menedemez.