Türkiye'de Diyanet Takvimi ikindi namazını hangi vakte göre belirlemiştir?

Soru Detayı

- Asr-ı sani ve asr-ı evvel arasında kaç dakika fark var, ikindi ezanı hangisine göre okunuyor?
- Diyanet, takvimleri hangisine göre ayarlıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Asr-ı sanînin vakti, asrı evvelden yaklaşık 30–40 dakika kadar sonradır.

Üç mezhep imamı ve Hanefilerden İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed, ikindinin başlangıç vaktini asr-ı evvel olarak belirlemişlerdir. Yani ikindi namazının başlangıcı bir şeyin gölgesi, kendi misli olunca başlar ki buna da asr-ı evvel denir.

İmam Azam ise, asrı saniye göre yani bir şeyin gölgesi iki katı oluncaya kadar öğle namazının kılınabileceğini belirtmiştir.

Hüküm, diğer üç mezhep imamına ve Hanefilerde de İmameyn’e göre verilmiştir. (Mevsuatu’l-fıkhiyyetu’l-Kuveytiyye, Salat mad., 27/312)

Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı da asr-ı evveli esas alarak takvim hazırlamaktadır. Dolayısıyla bu konuda büyük çoğunluk ittifak etmiştir.

Öyleyse öğle namazlarımızı asrı evvelden sonraya bırakmamalıyız, çünkü Hanefî mezhebine göre bir mukallidin öğle namazını kılabileceği zaman dilimi asr-ı evveldir.

Mezhep içinde farklı görüşlerin olması biz mukallidler için bir tercih anlamı taşımaz. Dolayısıyla öğle namazı ve diğer namazlar, Diyanet takvimine göre eda edilmelidir ki karışıklık olmasın.