Allah'ın sayısız cennetleri mi vardır?

Soru Detayı

- İmam Süddî Hazretleri, der ki: Eğer gökler ve yerler kırılıp dökülecek ve hardal yapılacak olursa, her bir hardal tanesi karşılığında eni gökle yerin eni kadar olan bir cennet ortaya çıkar. (El-Camiu li-Ahkami’l-Kur’an, Al-i İmran 133. Ayet Tefsiri)
- Yedi kat gökler ve yedi kat yerler hardal tanesi gibi parçalansa her bir hardal tanesi karşılığında eni gökle yerin eni kadar olan bir cennet çıkar ifadesi Allahın sayısız cennetleri olduğunu mu ifade eder?
- Bu tefsirin tam manası nedir?
- Tabiinden büyük müfessir Süddi'nin rivayeti hakkında bilgi verir misiniz ?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgi bir hadis rivayeti değil, İmam Süddi'nin yorumudur. Bu yorum, cennet makamlarının çokluğunu ve cennetin genişliğinin de büyüklüğünü ifade etmektedir.

Kurtubi'nin şu açıklaması da konuyu anlamamıza yardımcı olabilir:

Ebu Zer’in Hz. Pey­gamber (asm)'dan şu hadis-i şerifi naklettiği bilinmektedir:

"Yedi gök ile ye­di yer, Kürsî'ye oranla ancak yer yüzünün geniş bir düzlüğüne bırakılmış bir­kaç dirhem (üç gram) gibidir. Kürsî de Arşa göre, ancak yeryüzünün geniş bir düzlü­ğünde bırakılmış bir halka gibidir." (Suyütî, ed-Dürr, 2/17)

İşte bunlar yani, Kürsî ile Arş, gökler ve yerden oldukça daha büyük yaratıklardır. Şanı yüce Allah'ın kudreti ise bütün bunlardan da büyüktür.