Allah'ım bana kendimi bulmayı nasip et, anlamında bir dua var mı?

Soru Detayı

- Peygamber efendimiz bir duasında, Allah'ım bana kendimi bulmayı nasip et, diye söylüyor, bunu nasıl anlamalıyız?
- Bu duasında efendimiz tam olarak neyi kast ediyor dünya ve ahiret açısından nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak, Süfyan es-Sevri’nin talebelerinden Yusuf b. Esbat’ın şöyle dua ettiği rivayet edilir:

“اللهم عرفني نفسي ولا تقطع رجاءك من قلبي / Allah’ım bana kendimi bildir ve sana olan ümidimi kalbimden kesme.” (Ebu Nuaym, Tehzibü’l-hılye, 4/57-58)

Ayrıca Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in Husayn isimli sahabiye öğrettiği bir dua da şöyledir:

“Allah’ım bana faydalı olan şeyleri ilham et ve beni benliğimin şerrinden de koru.” (Tirmizî, Deavat, 70)