Alınan malın fiyatı pazardan pazara değişir mi?

Soru Detayı
Alınan bir mal bulunduğu yöreye göre fiyatlandırılır mı? Örneğin İstanbul'da 100 lira olan bir mal Elazığ'da 50 lira olabilir mi? Yani arz talep meselesine göre fiyat artıp azalabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir malın piyasa fiyatı genel olarak, rekabet şartları içinde arz ve talep sonucunda oluşur. İslâm ticaret hukukunda çeşitli mallara yüzde hesabıyle bir kâr haddi belirlenmemiştir. Genel olarak arz ve talep kanunlarına bağlı, serbest rekabet esasları içinde kendiliğinden oluşacak fiyatlar ölçü alınmıştır.

Bir malın fiyatı illere ve semtlere göre değişebilir. Çünkü satıcının malı alırken ve pazara sunarken yüklendiği maliyet değişmektedir.