Abdestli uyurken alınan nefesler bile zikir hükmünde olduğu hakkında hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorunuzla ilgili şu rivayeti zikredebiliriz:

İbn Ömer (ra)’den rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz (a.sm) şöyle buyurdu:

“Kim abdestli olarak uyursa, onun şuurunda / bilincinde bekleyen bir melek bulunur. Adam uyandığında, melek ‘Allah’ım! Filanca kulunu bağışla, çünkü o abdestli olarak uyudu.' der." (İbn Hibba’nın naklettiği bu hadis için bk. Irakî, Tahricu Ahadisi’l-İhya, 3/209)