Necaset bulaşmış bir parayı başkasına verdiğimiz zaman, o necisli olduğunu bilmeden namaz kılarsa, bize günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, günah olur; iki yönden günah olur.

Birincisi: Normalde adama -üzerinde taşıyacağı- temiz parayı vermeniz gerekirken, onu aldatıyorsunuz. Müşteriye kusurlu bir malı -kusurunu söylemeden- sattığımız zaman bunun bir vebali olacağı gibi, sahte bir parayı ve dinen sakıncalı olan necasetli bir parayı vermek de bir vebal getirir.

İkincisi: Namaz kılan kimsenin dinî açıdan namazını ifsat edecek bir iş yapmış oluyorsunuz. O bilmediği için, her ne kadar namazı geçerli olsa bile, sizin bilerek yaptığınız ve Allah’ın huzuruna girmemesi gereken bir şekilde girmesini sağladığınız için sorumluluğunuz vardır.