Yağmurun Yağması Normal Bir hadise midir?Neden hazine-i Gayb deniliyor?

Sorunuzu kısaca açıklayınız: 

Yağmurun yağması normal bir hadise gibi gözüküyor. Yani buharlaşıyor yoğunlaşıyor yukarı çıkan bulut soğuyor su olarak iniyor. Yani havanın farklı halleri cereyan ediyor.Hem neden hazine-i gayb olarak ifade ediliyor? Zaten mevcut olan havadan gelmiyormu?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz

Evvela yağmurun yağmasını sıradan bir hadise olarak değerlendirmenin neticesinde sizin vardığınız sonuca varmak mümkün. Lakin yağmurun yağması sıradan bir hadise değildir. Denizlerin okyanusların buharlaşma manevi asansörlerle bulutlara ulaşması, binlerce ton suyu havada direksiz, desteksiz olarak bulutlarda muhafaza edilmesi, tüm bu hadiselerin yerine gelmesi için güneşin en doğru mesafede bulunması, ihtiyaç anında bulutların rüzgarlara binerek muhtaç yerlere ulaştırılması, bütün canlı ve cansız varlıklar için rahmet olarak vasiflandirilan suyun yere indirilmesi, indirilirken fiziki kanunlarına tamamen zıt bir sekilde artan ivme ile inmesi gerekirken nazikane yere inmesi vs... Tüm bu hadiseleri sıradan bir hadise olarak değerlendirebilir miyiz? 

 

Bu harika fiilleri ancak birer mucize olarak değerlendirebiliriz. Sıradan sebeplerin mahareti olamayacak bu fiiller ancak rahmetin hazinesinden bir ikram ve bir hediyedir. 

 

Bu sorunuzun daha detaylı cevabını Risale-i Nur kulliyatinda bulabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak sorunuzla ilgili kisa bir bölümü mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Okurken anlamadığınız bir kelime olursa sağdaki kısımdan anlamını öğrenebilirsiniz. 

 http://www.sorularlarisale.com/index.php?s=modules/kulliyat&risale=281&sayfa=149

Selam ve Dua ile...

Yusuf Yalçın

 

Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun