Plankton

Planktonlar mikroskobik canlılardır.Belirli bir hareket yeteneği bulunmayan bu canlılar yaşadıkları sularda  ki akıntılar ile hareket ederler.Cenabı Hak bu tek hücreli canlıya mühim  vazifeler vermiştir...

Bu canlılar dimetil sülfür denilen bir madde üretirler.Bu madde oksijenle birleşerek sülfat halini alır.Üretilen bu sülfatlar okyanus yüzeyinde su baharı için yoğunlaşma çekirdekleri oluşturur ve böylece bulutları meydana getirirler.Belirli koşullar meydana gelirse bu yağmura sebebiyet verir..

Tüm bunların dışında yeryüzüne gelen Güneş ışınları bu sayede emilir.Çünkü bulutların oluşması yeryüzüne gelen ışınları engeller.Bu noktadan Planktonlar dünyanın ısısının korunması için vazife yüklenmişlerdir.

Ayrıca bilinenin aksine yeryüzünün oksijen ihtiyacının önemli bir kısmı ormanlardan değil bu canlıların atmosfere oksijen sağlamasıyla karşılanır...

Yüce Rabbimiz bu mikroskobik aklı olmayan tek hücreli canlıya yaşam için önemli vazifeler yüklemiştir.Elbette bu vazifenin neticelerini aklı olmayan şu canlıdan bilmek divaneliktir..

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun