Muhyiddin İbn Arabi`nin kitabını okumak caiz midir?

Muhyiddin-i Arabî, büyük bir İslâm âlimi ve mutasavvıfıdır. Bedüzzaman’ın ifadesiyle “ulûm-i İslâmiyenin bir mucizesi”dir.

Muhyiddin-i Arabî’nin şahsiyeti ve eserleri hakkında Üstad Bediüzzaman’ın Lem’alar isimli eserinde yaptığı değerlendirmeyi özetleyerek verirsek, mesele büyük ölçüde anlaşılacaktır.

Muhyiddin-i Arabî’nin kendisi hâdî ve makbuldür. Doğru yoldadır, imanı makbul bir insandır. Fakat her kitabında mühdî ve mürşid olamıyor. Her kitabında gerçeğe ulaştırıcı ve hakikatı gösterici değildir. İslâmî ve imanî hakikatlerde çok zaman ölçüsüz gittiğinden Ehl-i Sünnet ve Cemaatin kaidelerine muhalif hareket ediyor. Bazı sözleri de zahirî mânâsıyla dalâleti, küfrü ifade ediyor. Fakat kendisi dalâlet ve küfürden uzaktır, mü’mindir, muvahhiddir.

“Çünkü bazan söz küfür olarak görünür, fakat sahibi kâfir olamaz.”

Daha sonra Said Nursî, Muhyiddin-i Arabî’nin eserleri ve onların okunması hususunda bir sözünü naklederek nasıl hareket edilmesini açıklar. Muhyiddin-i Arabî’nin sözü şöyle:

“Bizden olmayan ve makamımızı bilmeyen, kitaplarımızı okumasın; zarar görür. Evet, bu zamanda Muhyiddin’in kitapları, hususan vahdetü’l-vücuda dair meseleleri okumak zararlıdır.” (Nursi, Lem'alar, s. 261-262)

Bu ifadelerden açıkça anlaşılan mânâ şudur:

Muhyiddin-i Arabî’nin kendisi mü’mindir ve imanı tamdır. Fakat bazı sözleri zahirî mânâsıyla küfrü gerektirebilir; ancak te’vile muhtaç olduğundan gerçek mânâ-sını anlamak güçtür. Bunun için kitaplarının okunmaması daha doğrudur. Çünkü bugün dahi her kitabın, her ilmin, her sahanın belli bir okuyucu kitlesi, bir uzmanı vardır. O ilimden ancak o sahada belli bir birikimi ve malûmatı olan kimseler istifade eder. Herkesin ondan faydalanması düşünülemez, zaten bu mümkün de değildir.

Muhyiddin-i Arabî Hazretlerinin kitaplarını da bu açıdan değerlendirmek lâzımdır. Hattâ okuyanlara zararı dokunduğu içindir ki, İbn-i Âbidin’in ifadesine göre bazı Osmanlı padişahları tarafından Muhyiddin-i Arabî’nin kitaplarının okunması yasaklanmıştır. Bu arada merhum İbni Âbidin şu fıkhî hükmü de zikreder:

“Onun Füsusu‘l-Hikem isimli kitabını yaymak, neşretmek haramdır. Çünkü bu kitap küfrü gerektiren birçok mesele ihtiva etmektedir. İslâmın nurunu söndürmek için çalışan Yahudiler tarafından bu kitaba pekçok ilaveler yapılmıştır.”

Gariptir ki, Füsusu‘l-Hikem 1950 öncesinin materyalist Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından tercüme edilerek yayınlanmıştır. Bu arada Şark Klasikleri adı altında bazı kaynaklar tercüme edilmiş, tercümeler esnasında pekçok yanlış yoruma müsait ifadeler kullanılmış, Müslüman halk bu kanalla da inanç ve yaşayış hususunda şüphe ve tereddütlere düşmüştür.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 50.000+

Yorumlar

sunay02

ben de bir kere o yanlisi yaptim ama sonra cok pisman oldum!! cunku o on seytana uydugumun farkina vardim. artik tovbe ettim bir daha baktirmiycam!!!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
SEVDA YILDIZ

bu kadar net anlatilir Allah razi olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

ben de baktırmıştım ama buradaki yazıyı okuduğum çok iyi oldu, bir daha asla baktırmam böyle bir cahillik yapmam.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sinecan

gunah oldugunu bilerek baktırmiştim ama cok pişman oldum...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
tibiafibula

Ben de fal baktırmak gibi bir gaflette bulundum ve falcı beni o kadar üzecek bir şey söyledi ki uzun süre etkisinden kurtulamadım. Ya dedikleri doğru çıkarsa diye sürekli düşünmeye başladım. O andan sonra hemen tövbe namazı kılıp tövbe ettim, inşallah tövbem de kabul olunur, bir daha fal baktırmayı düşünmüyorum, ama yine de insan inanmamalıyım gaybı Allahtan başkası bilemez diye kendisine telkinde bulunsa da bazen ya dedikleri doğruysa diye bir düşünce de kemiriyo. O yüzden asla ve asla bu işe hiç bulaşmamak lazım, ben çok ama çok pişmanım ve zaten bu olaydan sonra fark ettim ki, ben geleceğimi öğrenmeye çok da meraklı değilim. Rabbim kaderimize ne yazdıysa yaşayarak görmek en güzeli. Üzerimize düşen kulluk görevlerimizi yapalım yeter.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
lerdogan

Çoğu insanımız hatta ben de gaflet içindeymişim uyaranlara teşekkür ederim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sonayy493

evet ben de baktırıyordum ve bakıyordum Allahım affet tövbe bir daha asla yabmayacağım, şeytana uymuşum, Allahım tövbe. Allahbinlerce kez razı olsun bizi her yaptıgımız gafletten uyandırıyorsunz...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sonbaharr

ALLAH razı olsun ben de bir ara baktırıyodum doğrusunu söyleyim ve söylenilen bazı güzel şeyler vardır insan inanmak istiyordu, bir çıkmazın içindeyken ibadetlerime devam edeceğime fal baktırdım bundan sonra tövbe bir daha asla inanmam böyle insanlara tekrar ALLAH RAZI OLSUN hayırlı günler

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kardelen_ler52

Ben bilirim diyen bütün falcılara sadece üzülüyorum insanları kandırarak hem insanların paralarını alıyor hem günaha girmesine sebep oluyorlar hem de kendileri bile bile günaha giriyorlar. Ben bütün herkese tek bir şey diyebilirim bu düzanbazlara inanmayın. Sakın ha... Allah bizi böylelerden korusun. Gaybı sade ve sadece Rabbim bilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zeyna06

Ben de baktırmıstım. ALLAH benı bır daha o yanlısa surekklemesın, ıbadetlerımızı dogru bır sekılde yapmamızı saglasın. ALLAH BUTUN MUMINLERIN YARDIMCISI OLSUN

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
girdap

kardeşim inanmıyorum diyorsan niye inanmadığın birşeyi yapıyorsun mantığım almıyor. zaten bakanlar sevgi görmemiş insanlaın ilgisini çekmek için bakıyorlar. bu işi paraya dökmüş insanlar normal değiller zaten mutlaka darbe yemiş dışlanmış insanlar olarak gördüm. bizim vazifemiz Allahın emirlerini yerine getirmek geleceğimizi bilmek değildir. Allah akıl ve hidayet versin

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ugur_mehtap

kardeş kimsin bilmiyorum ama... burada yazılanlar içime su serpti açıkcası, sağol, teşekkürler

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
meltemim

ben de baktırmıştım yarı inanıyordum ama bir daha baktırmam

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
merzifon

Ben de o yanlışa düştüm ve çok rahatsız oldum. Acabalar insanın içini kemiriyor adeta ve şimdiden de oluyorsun arada bir kaç dediği çıkabilr buna itibar etmeyin lütfen. İçim rahatladı sağolun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun