MEZHEPLERİ FARKLI EŞLER

Karı-kocanın biri Hanefi, diğeri Şafî olursa, ağırlık hangisinde olmalıdır? Ya da her birerleri kendi mezhebinin gereklerini mi uygulamalıdırlar Çatışan bir meselede durum ne olur?

Ilmihalini biliyorsa herkes kendi mezhebini yaşar. Kolaylık olması bakımından birinin tamamen ötekinin mezhebine geçmesi daha uygundur. Her birerlerinin kendi mezhebine göre yaşaması halinde çakısan konularda ihtiyatlı olanla amel ederler. Meselâ âdetin en çoğu Hanefi mezhebinde on, Şâfî mezhebinde ise onbeş gündür. Şâfî olup hayızlı iken on günde kanı kesilmeyen kadına kocası, onbeşgün dolmadan, kan kesilmemesi halinde, ihtiyaten yaklaşmaz.

Hanımın Hanefi, erkeğin Şâfî olması halinde, hanımın bilerek ya da bilmeyerek dokunup kocanın abdestini bozmasına erkek kızıyorsa günah işlemiş olurlar mi?

Elbette günah işledikleri anlar da olur. Meselâ Şâfiî olan eş, namaz kılarken diğer eşin ona kasten dokunması gibi. Ancak böyle bir evlilik, karı-koca hukukuna tecavüzlere yol açacağı için zor yürüyeceğinden, eşlerden birinin diğerinin mezhebine geçmesi en uygun olan davranış olur.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun