Her Hafta Bir Dua - 23.Hafta

Ebû Muhammed Ka’b b. Ucre radiyallahu anh’tan rivayet edilmiştir:  

“Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, (bir gün) yanımıza çıkageldi.

Ona ‘Ey Allah’ın Resulü! Sana nasıl selâm vereceğimizi öğrendik, fakat sana nasıl salavât getireceğiz?’ diye sorduk. Bunun üzerine Resulullah sallallahu aleyhi vesellem:

اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ، اَلَّلهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

(Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ salleyte alâ âli İbrâhîm, inneke hamîdun mecîd. Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ âli İbrâhîm, inneke hamîdun mecîd.)

(‘Allah’ım! İbrâhîm’in ev halkına rahmet ettiğin gibi Muhammed’e ve Muhammed’in ev halkına da rahmet eyle. Şüphesiz sen övülmeye lâyık ve yücesin. Allah’ım! İbrâhîm’in ev halkına hayır ve bereket lütfettiğin gibi Muhammed’e ve Muhammed’in ev halkına da hayır ve bereket ihsan eyle. Şüphesiz sen övülmeye lâyık ve yücesin.’ diye dua ediniz, buyurdu.”)

(Buhari, el-Câmiu’s-Sahih - IV, 1802)

Not: “Resulullah (s.a.s)’e selam verme, tahiyyat duâsında ‘Esselâmü aleyke eyyühe’n-nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtühü’ (Ey Peygamber! Selam, Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun.) şeklinde geçmektedir.”


       HER HAFTA BİR DUA

 

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun