Allah'ın Resulü Hazreti Muhammed, Anne - Marie Delcambre

ANNE – MARIE DELCAMBRIE: 26 Haziran 1943'te doğan Anne - Marie Delcambre hukuk ve Arapça eğitimi almıştır; bu, onu özellikle İslam uygarlığıyla ilgilenmeye yöneltmiştir. Lübnan'da, Beyrut Saint-Joseph Üniversitesi’nde, 1973–1976 yılları arasında İs­lam Uygarlığı dersleri vermiştir. İslam bilimlerinde 3. devre Doktor ve hukukta Devlet Doktoru unvanını kazanmıştır. İslam hukukuyla ilgili makale­ler konusunda İslam Ansiklopedisi’ne (L'Encyclopédie de l'islam) katkıda bulunmaktadır ve Arapça öğretimiyle ilgili iki yöntemi (Linguaphone ve Mentor) gözden geçirmektedir. Ayrıca Arapça hocası olarak, Paul Balta ile bir­likte La Découverte yayınları arasında çıkan L'Etat des religions'da İslam hakkında makale­ler kaleme almıştır.

“İslam Peygamberi hakkında Avrupa'da ortaya atılmış fikirlerin ne olduğunu hatırlatmak, sadece haklı bir meraka cevap vermek değildir, aynı zamanda gayri müslimlerin, öneminden korktukları bir din konusun­da kafalarını kurcalayıp duran çok sayıda sorunu da ortaya koymaktır. Hristiyan Avrupa'nın Hz. Muhammed hakkında sahip olduğu fikirler, gerçekten amacından saptırılmış bir görüntüyü yansıtmaktadır.”

“Batı’da Hz. Muhammed hakkında yazan sözlük ve ansiklopedi yazarlarının hepsinin, farklı nedenlerden dolayı, ona kesin biçimde düşman olduklarını saptamak oldukça şaşırtıcıdır.”

(Anne Marie Delcambre, Allah Resulü Hazreti Muhammed, YKY, 2001)

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun