Kadın-erkek karışık kişilere selam verilir mi?

Soru Detayı

- Karma (kız erkek) olarak oturmuş olan kişilere selam verilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkek ve kadınlardan oluşan bir cemaate hitaben selam vermekte bir sakınca olmaz.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz:

- Herkesin birbirine selam vermesini istediği için yolda karşılaştığı çocuklara da selam vermeye özen gösterirdi. (bk. Müslim, Selam, 14, 15)

- Küçüklerin büyüklere, binekli, atlı veya arabalı olanların yayalara, yürüyenlerin oturanlara, arkadan gelenlerin önlerinde gidenlere, iki grup karşılaştığında az olanların çok olanlara selâm vermesini tavsiye ederdi. (bk. Buhari, İstizan, 4, 5, 6, 7; Müslim, Selam, 1)

- Mescidde kadınlardan oluşan bir cemaat gördüğünde, onlara uzaktan selam verir, selam verdiği anlaşılsın diye de eliyle işaret ederdi. (bk. Müsned, VI, 458)

İki grup insan birbiriyle karşılaştığında, içlerinden birinin selam vermesi, diğer gruptan da bir kişinin verilen selamı alması yeterli görülmüştür. (bk. Ebû Davud, Edeb, 141)