Homolog organlar ortak atadan mı evrimleşti?

Soru Detayı

- Homolog organlar ortak atadaki ortak yapıdan evrimleşmişlerdir. Analog organların embriyonik kökenleri farklıdır, örneğin yunus yüzgeç, yarasa, insan kol kemikleri.
- Biyoloji öğretmeni bunları anlattı ben de merak ettim daha doğrusu anlayamadım açıklar mısınız?
- Örnek olarak da yunus yüzgeci, yarasa kanadı, at, kaplumbağa, kuş, insan kol kemiklerini örnek gösterdi sormak istedim buraya.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, kelimelerdeki harf benzerlikleri, o kelimelerin birbirinden türediği, araçlardaki alet benzerlikleri onların birbirinden meydana geldiği anlamına gelmez. Her kelime her harfiyle tek tek yazılır her araba her aletiyle tek tek üretilir.

Aynen bunun gibi varlıklardaki benzerlikler de onların birbirinden türediği anlamına gelmez. Her varlık her hücresiyle tek tek yaratılır.

Bu tür iddialar ilmi değildir, aslı astarı olmayan iftiralardır.

Analog Organlar

Farklı organizma gruplarında, değişik embriyolojik yapılardan hasıl olan, fakat aynı görevi gören organlar birbirinin analoğudur. Mesela kuş, yarasa ve böcek kanatlarının gelişmeleri ve kökenleri farklıdır. Fakat aynı görevde, yani uçmada vazifeli olduğu için analog organ kabul edilir. Daha kısa bir ifadeyle, aynı görevi üstlenen organlar analog organ kabul edilir.

Homolog Organlar

Birbirine yapı bakımından benzer, görevleri farklı organlar “homolog organlar” olarak adlandırılır.

Homolog yapıların klasik örnekleri ön eklemleridir. Yarasada uçmada görevli kanatlar, yunus balığında yüzmek için yüzgeçler, atta koşmak için bacaklar ve insanda kavramak için ellerin kemik yapıları benzerdir. Bundan dolayı homolog organ olarak adlandırılır.

Evrimciler homolog yapıların aynı genler tarafından zamanla farklılaşma sonunda meydana getirildiğini ileri sürerler ve bunu evrime delil olarak alırlar.

Homolojinin Kritiği

Darwin bu benzerliğin ortak bir atadan geldiğini düşünüyordu. Fakat bazı biyologlar homolojiyi ortak bir atanın ürünü olarak almazlar.

Evrimciler tarafından, genlerin değişmesiyle bunların yapı ve fonksiyonlarının da değişerek farklı canlıları hasıl ettiği görüşü ileri sürülür. Homolog yapıları temsil eden genler geriye doğru izlenerek gidildiği zaman, bu genlerin homolog yapıya sahip olan hayvan veya bitkilerde tamamen farklılaşmış olarak bulundukları görülmektedir.

 Her canlı tipindeki genetik yapı sabit olup, değişmemektedir. Ama bazı evrimciler genlerin değiştiğinde ısrarlıdır.

Diğer taraftan homolog yapılar, sıklıkla homolog olmayan genetik yapılar tarafından şekillendirilmektedir.