Caka satarak konuşmak sünnete aykırı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, caka satarak konuşmak sünnet aykırıdır.

Meşhur dilbilimci Cahız, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin dilini ve konuşma tarzını kısaca şöyle tasvir etmektedir:

"Hz. Peygamber'in sözü sayıca kelimeleri az, manaları çok, Yüce Allah'ın 'Ben olduğumdan fazla görünmeye çalışanlardan değilim, de!' (Sad 38/86) buyurduğu üzere, yapmacıktan uzak idi."

Peygamber Efendimiz (asm):

- Fasih görünmek için ağzını eğerek, bükerek ediplik taslamak isteyenleri kınamış, caka satarak konuşanları bundan vazgeçmeye çağırmıştır.

- Uzun konuşması gerektiğinde sözü uzatmış, kısa olması gereken yerde kısa tutmuş, herkesin bilmediği garip kelimeleri kullanmamıştır.

- Değersiz sözlerden yüz çevirmiş, hikmetten başka bir şey konuşmamıştır. O (asm), ismet ile donatılmış, ilahi teyit ile sağlamlaştırılmış.

- Allah'ın yardımıyla anlaşılması kolaylaştırılmış sözler söylemişken, onun (asm) sözünün yapmacık olması asla mümkün değildir.

- Allah onun (asm) sözüne sevimlilik vermiş, sözleri herkes tarafından kabul görmüş ve beğenilmiş; aynı anda sözlerinde hem heybet hem de tatlılığı ifade edebilmiştir." (Cahız, el-Beyan, Kahire, 1998, 2/17)

Hz. Peygamber (asm), hadislerde teşbih ve mukayeseler yapmış, sorular sorup cevaplar vermiş, kıyaslamalarda bulunmuş, işin vahametini anlatmak için mübalağa sanatına yer vermiş, meselelerin daha kolay anlaşılması için mecazi ifadeler vs. kullanmıştır.