“Ölünün cesedine verilen eziyet, canlıyken verilmiş gibidir.” hadisini açıklar mısınız? Ölü mezardayken, belli bir süreden sonra içini kurtçuklar basmakta, onu kemirerek çürümesini sağlamaktadırlar...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölüm yokluk değildir; daha güzel bir alemin kapısıdır. Nasıl ki, toprak altına giren bir çekirdek, görünüşte ölüyor, çürüyor ve yok oluyor. Fakat gerçekte daha güzel bir hayata geçiş yapıyor. Çekirdek hayatından ağaçlık hayatına geçiyor.

Aynen bunun gibi, ölen bir insan da görünüşte toprağa giriyor, çürüyor, ama geçekte berzah ve kabir aleminde daha mükemmel bir hayata kavuşuyor.

Beden ile ruh, ampul ile elektrik gibidir. Ampul kırılınca elektrik yok olmuyor ve var olmaya devam ediyor. Biz onu görmesek de inanıyoruz ki, elektrik hala mevcuttur. Aynen bunun gibi, insan ölmekle ruh vücuttan çıkıyor. Fakat var olmaya devam ediyor. Cenab-ı Allah ruha münasip daha güzel bir elbise giydirerek, kabir aleminde yaşamını devam ettiriyor.

Bu sebeple Peygamberimiz (asm),

“Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçe, ya da Cehennem çukurlarından bir çukurdur.”(Tirmizi, Kıyamet 26)

buyurarak, kabir hayatının varlığını ve nasıl olacağını bize haber veriyor.

Beden ruhun elbisesidir. Elbisemizi çıkardıktan sonra ona vurmanın, onu kesmenin, onu yakmanın ya da başka bir şeyle zarar vermenin bize bir zararı olmaz. Bunun gibi ruh bedenden çıktıktan sonra onun elbisesi gibi olan bedene zarar verilse bile bu ruhu etkilemez. Bu nedenle toprakta çürüyen bedendir; ruh ondan etkilenmez.

Konuyla ilgili rivayetlere gelince:

Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) şöyle buyurdular:

"Ölünün kemiğini kırmak, onu diri iken kırmak gibidir." (Hz. Aişe bu sözüyle) günah cihetiyle demek istemiştir. [Muvatta, Cenaiz 45, (1, 238); Ebu Davud, Cenaiz 64, (3207).]

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ölünün kemiğini kırmak günah itibariyle tıpkı dirinin kemiğini kırmak gibidir." (İbn-i Mâce: 1616)

Demek ki insan değerli bir varlıktır. Cenazesine bile eziyet etmek yasaklanmıştır. Bundan dolayı "Müsle" denilen,düşman cenazelerine zara vermek yasaktır.

Buna göre rivayetlerde eziyet denilmesi, ruhun eziyet görmesi olarak değil, yapılan işlemin haram olması ve günah yönünden hayattayken zarar vermek gibi değelendirilmesi açısındandır. Nitekim yukarıdaki rivayetlerde bu konu açıkça görülmektedir.