Kadınların hayız halindeyken, caminin bir kapısından girip, beklemeden diğerinden çıkmasının bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsedilen çözüm, Şafii ve Hanbelî mezhebine göre uygundur. Bu iki mezhebe göre hayız halindeki bir kadın -camiyi akıntısıyla kirletmekten emin ise- oradan geçebilir. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/472)

Bunların dayandığı delil şu hadislerdir:

a. Hz. Aişe anlatıyor:

“Resulullah (a.s.m) bana 'Mescidden hasırı / seccadeyi getir.' buyurduğunda, ben 'hayız halinde olduğumu' söyledim. Bunun üzerine 'Hayız halin senin elinde olmayan bir şeydir.' buyurdu." (Müslim, Hayız, (299) 11- 13)

b. Hz. Meymune anlatıyor: “Bizden birisi hayız halinde olduğu halde hasırı / seccadeyi götürüp Mescide sererdi.” (Nesaî, Taharet, 174)