"Bismişah Allah" demek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alimlerimiz isim ve sıfatların Allah’a izafe edilmesi ve kullanılması bakımından üçe ayırmışlar:

1. Allah hakkında caiz olan isim ve sıfatlar.

Bunlar özetle şöyledir:

a) Kitap, sünnet ve icma ile kabul edilenler.

b) Arap dili dışında özellikle Allah'a isim olarak konulmuş, başka manada da kullanılmayan, örneğin Hüda, Tengri gibi isimler.

Bu iki kısım da Allah hakkında caiz olan isimlerdir.

2. Allah hakkında yasaklanmış olan isim ve sıfatlar.

Bunlar da, kitap, sünnet ve icmada kullanılması haram görülmüş olan isimlerdir.

3. Allah hakkında kullanılması ihtilaflı olanlar isim ve sıfatlar.

Bunlar, kullanılması ya da kullanılmaması bakımından naslarda her hangi bir izin ya da yasak olmayan, ancak mana yönünden de tazim ve hürmet ifade eden isim ve sıfatlardır.

Bu gibi isim ve sıfatları, alimlerin cumhuru, ihtiyatı göz önünde bulundurarak yasaklamışlardır.

Ancak, İmam Gazali hazretleri ile ondan sonraki alimler, bu hususta isim ve sıfatı farklı değerlendirmişler ve isim kabilinden olanları yasaklı görürken, sıfat kabilinden olanlara cevaz vermiştir.

Bunun neticesinde şunu ifade edebiliriz. “Şah” sözcüğü, Kitap, Sünnet ve icmada geçmez. Ayrıca, Arap Dili dışındaki dillerde, Allah’ın ismi olarak kullanıldığı da bilinmiyor.

Bu nedenle, İmam Gazali ve ona tabi olanların dışında kalan, Cumhur-i ulemaya göre “Şah” sözcüğünün Allah’a isim olarak izafe edilmesi, uygun görülmemiştir.

Cumhur-ı ulema, ihtiyatı göz önünde bulundurmak suretiyle, bu yönde bir açık kapı bırakmamayı tercih etmiştir.

Ancak Allah’ı tazim, hürmet ifade eden sıfatları söylemenin sakıncası olmadığını söyleyen alimlere göre de bir sakıncasının olmadığını ifade edelim.

Nitekim asrımızın muhakkik alimlerinden Bediüzzaman Hazretleri de “Şems-i Ezeli”, “Sultan-ı Kainat”, “Sultan-ı ezel ve ebed” gibi ifadeleri, Cenab-ı Hakk’a sıfat olarak kullanmıştır.