Sahura kalkmak şart mı?

Soru Detayı

- Ramazan ayında veya başka zamanlarda oruç tutarken sahura kalmak şar mı?
- Sahur yapmadan oruç tutmanın bir sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, şart değildir, bir Müslüman sahura kalkma ihtiyacı hissetmiyorsa ya da uyanamamışsa orucu tutar, hiçbir sakıncası yoktur.

Ancak, oruç tutacak kişinin sahur yemeği yemesinin sünnet olduğu konusunda İslam alimleri ittifak etmiştir.

Nitekim Peygamber Efendimiz (asm),

“Sahura kalkın, zira sahurda bereket vardır.” (Buhari, Savm, 20)

gibi sözleriyle sahur yemeğini teşvik etmiş, uygulamalarıyla da sahura önem verdiği görülmüştür.

Bazı hadislerde sahurun tamamen terkedilmeyip bir yudum su ile bile olsa yerine getirilmesi tavsiye edilmiş, sahura kalkanların Allah’ın rahmetine ve meleklerin duasına mazhar olacağı belirtilmiş (Müsned, 3/12), sahur yemeği “mübarek gıda” olarak nitelenmiştir. (Ebu Davud, Savm, 17)

Bütün bu delilleri dikkate alan fakihler, sahura kalkmanın hükmünün sünnet olduğu sonucuna varmışlardır.

Bazı hadislerde ifade edildiği gibi (bk. İbn Mace, Sıyam, 22) sahurun, tutulacak oruca güç yetirebilmek için vücuda besin sağlama amacı taşıdığı açık olmakla birlikte, sahura kalkan müminin asıl hedefi Hz. Peygamber Efendimizin (asm) sünnetini yerine getirerek bu vaktin feyiz ve bereketinden yararlanmaya ve neticede Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaya çalışmak olmalıdır.

Fakihlerin çoğunluğuna göre -oruç tutmama kastı yoksa- sahur yemeği oruca niyet yerine geçer.