Neden yer gök yaratılmadan 1.000 yıl önce deniyor?

Soru Detayı

- Bir hadiste Allah’ın evreni yaratmadan bin yıl önce bir kitap yazdığı söyleniyor. Evren yokken zaman da yoktu ki?
“Cenab-ı Hak yeri ve göğü yaratmazdan bin sene önce bir kitap yazdı. O kitaptan iki ayet indirdi. O ayetlerle Bakara suresine nihayet verdi. O ayetler bir evde üç gece okunursa, o eve şeytan yaklaşmaz.” (Tirmizî, Sevâbu'l-Kur'ân 4)
- Yer gök yaratılmadıysa yani evren yoksa biz biliyoruz ki zaman denen şey evrenle oluştu. Ve Allah zamana bağlı değil.
- Peki neden ve nasıl yer gök yaratılmadan 1000 yıl önce deniyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadisin tercümesi şöyledir:

“Muhakkak ki Allah gökleri ve yeri  yaratmadan İKİ bin sene önce bir kitap yazdı. O kitaptan iki ayet indirdi. O ayetlerle Bakara suresine nihayet verdi. O ayetler bir evde üç gece okunursa, o eve şeytan yaklaşmaz.” (Tirmizi, Fedailu’l-Kur’an, 4)

Bundan anlaşılıyor ki, Bakara suresinin son iki ayeti olan “Âmenerrasûl” ayetlerinin fazileti çok büyüktür.

Hadiste söz konusu edilen “Kitap”tan maksat, levh-i mahfuzdur. Bütün Kur'an levh-i mahfuzdadır. Fakat burada iki ayetin faziletine dikkat çekildiği için onlardan söz edilmiştir.

Leveh-i mahfuz, Allah’ın ezeli ilmiyle takdir edilen bütün varlıkların yazıldığı bir kitaptır.

Bu konuda şöyle bir hadis rivayeti de vardır:

“Allah, gökleri ve yeri yaratmadan elli bin yıl önce, arşı su üzerindeyken, varlıkların miktarlarını takdir etmiş bulunuyordu.” (Müslim, Kader, 16)

Demek ki, kader ilahî ilmin bir nevidir ve levh-i mahfuz kitabında yazılıdır.

Bu hadislerde zikredilen “iki bin, 50 bin yıl” gibi sayılar, bildiğimiz bir zamanla ilgili değillerdir. Çünkü o zaman, zaman diye bir şey yoktu. İnsanların zihnine yerleştirmek için kullanılan bu sayılar, “kesretten kinaye”dir. Yani “kainatın yaratılmasından çoook önce!” manasına gelir.