Etki edici olan şey ufalabiliyor mu?

Soru Detayı

a) Tanrıda bir oluş yani etki edici bir sebebidir etki edici tanrı etki edici bir sebep olacak kadar ufalabiliyorsa onun da bir etki edicisi gerektir.
b) Ama tanrı tanımı gereği oluşturulamamış yaratılamamış bir varlık olmak zorundaysa, bu tanrıyı zorunlu varlık yapar bu zorunluluk da onu imkansiz hale getirir haşa.
- Bu düşünceyi agnostik birisi diyor a ve b olarak ele alıp cevaplar mısınız?
- Etki edici olan şeyler ufalabiliyor mu ve zorunlu olarak olması Allah'ın haşa olmasını imkansız hale mi getirir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a) Etki eden bir varlığın ufalabilmesini imkân dahilinde görmek en hafif tabiriyle "saçmalıktır."

Her bir varlık hem fail hem de münfail olur. Yani etki eder ve etki altında kalır. Tanrı ise sadece faildir, münfail olamaz.

Etki altında kalan bir varlık zaten Tanrı sıfatını alamaz. Parçalanan bir varlığın da Tanrı olması mümkün değildir.

b) Tanrının "zorunlu varlık" olması onun varlığını neden, imkânsız kılsın? Bu a mantıkta safsataya örnek olarak verilebilir.

Buradaki zorunluluk hem mantıksal hem de ontolojik zorunluluktur. Yani sebepler zincirinin başlangıcı olarak varlık, zorunlu varlıktır.