Rüşvet vererek elde edilen kazanç helal mi?

Soru Detayı

- Birkaç ortağın olduğu bir firma şirketlere eşantiyon ürünleri satıyor. Ürünün normal satış fiyatı 10 lira. Şirketler normalde ürünü 10 liraya satın alıyorlar.
- Ancak ortaklardan biri şirketlere mal satabilmek amacıyla bu 10 liranın 3 lirasını satış yaptığı şirketin satın alma yetkilisine veriyor veya malı satın alan şirket yetkilisi bu satışın 3-4 lirasını kendi istiyor. Söz konusu ortağın yaptığı işin haram olduğu kesin.
- Bunun bize günahı var mı?
- Ayrıca bu durumda bu satıştan elde edilen 7 liralık kazanç helal midir?
- Bunda diğer ortakların sorumluluğu olur mu?
- Kazanç ortak olduğuna göre, diğer ortakların bu satıştan kendi paylarına düşen kazanç helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rüşvet vererek satış yapmak caiz değildir.

Ortaklardan hangisi bunu yapıyorsa haram işlemiş olur ve aldığı para haramdır.

Diğer ortaklar bu işten haberdar olurlarsa engellemekle, eğer bu mümkün olmuyorsa o kişiyi, hukuki çarelerini bulup ortaklıktan çıkarmakla yükümlüdürler.

Satılan maldan elde edilen gelir diğer ortaklara haram olmaz.