Varoluşumuz bir nimet midir?

Soru Detayı

- Allah başımıza niye böyle büyük bir dava açmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Yokluk ne kadar kötü bir hiçlik ise, varlık da o kadar güzel bir nimettir. Bu sebeple, Allah’ın bizi yaratması en büyük bir nimettir.

Fakat “her nimetin bir külfeti var” olduğu dillerde destandır.

Kaldı ki, Allah “dilediğini yapar ve yapmıştır. Mülkün sahibi olarak hiç kimseye hesap da vermez.”

Bununla beraber, 24 altın ayarında olan insanları, değersiz bir kömür mesabesinde olan insanlarla bir tutmak büyük bir haksızlıktır.

- Bugünkü bütün dünyada, belli işlerde çalışmak, belli makamlara gelmek, belli maaşlar almak için düzenlenen binlerce imtihan vardır. Hiç kimse kalkıp da “Beni imtihan olmadan filanca makama getirin.” demez, aklının ucundan bile geçirmez. Çünkü, bilenlerle bilmeyenlerin bir olmadığını herkes kabul eder.

Peki en büyük bilgi türü olan “Allah’ı bilenlerle bilmeyenlerin bir tutulması” yerden göğe haksızlık olmaz mı?

- Tek sorunumuz vardır. O da dinimizi bilmiyoruz, Kur’an’ı bilmiyoruz, Kur’an’ın tefsirlerini bilmiyoruz, özellikle bu asrın içimize soktuğu vesveseleri kökünden kazıp atan Risale-i Nur Külliyatını okumuyoruz... Onun için ufak bir muhalif rüzgar esti mi, sağa sola savruluyoruz...

Sitemizde bu soru ve benzerlerine verilen cevaplar oldukça tatmin edici olduğunu düşünüyoruz. Lütfen oralara da bakın. Zahmet olabilir, fakat kalıcı olur ve sevaplı olur.