Uzatma harfi “ye”yi okumanın sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Bazı zaman kıraatlarda, uzatma ye'sinin telaffuz edildiğini işitiyoruz sanki. "elhamdü lillahi rabbil alemi-y-n" gibi.. Meseleyi açabilir misiniz?
- Harf-i med olan "ye", diğerlerinin (elif ve vav) aksine, kıraat esnasında telaffuz edilmeli midir? Mesela: "Bismillahirrahmanirrahi-Y-m", "Rabbil alemi-Y-n" gibi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıraat ve tecvid ilminde bu tür okuyuşlar, okuyucu hatasıdır.

Yani med harfi olan ye harfi uzatılırken telaffuz edilmez. Eğer telaffuz ediliyorsa bu okuyucu hatasıdır.