Tevbe suresi 97. ayette “Araplar” denmesine rağmen, neden “bedeviler” diye çevriliyor?

Soru Detayı

- Bu Arap seviciliği olarak algılanmış, açıklama yapar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili ayette yer alan “el-A’rab” kelimesi, “el-A’rabî” kelimesinin çoğuludur.

“el-A’rabi” kelimesi ise, ister Arap olsun ister olmasın, şehirde yaşamayan / kırsal kesimde yaşayan “bedevi” anlamına gelir.

- Arap kökenli kimseler için “el-Arabi” kelimesi kullanılır. Bu kelimenin çoğulu ise, “el-A’rab”(الْأَعْرَابِ) değil, “el-Arab”(الْعَرَبُ)dır. (bk. Razi, ilgili ayetin tefsiri)

Demek mealler doğrudur.