Şirk eğitimi veren okula çocuğunu gönderen sorumlu olur mu?

Soru Detayı

- Şu anda Çin’de okullarda çocuklara birçok şirk işi yaptırıyorlar.
- Okulunu (çocuğunuz) Çin okuluna gönderen bir Uygurlu kafir olur mu ya da günahkar mıdır?
- Ne yapması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslüman, evinde ve okullarda çocuğunu iyi bir Müslüman olarak yetiştirmek için gerekli tedbirleri almak ve gayret etmekle yükümlüdür.

Yaşadığı yerde bu amaca hizmet edecek okul varsa ve bu okula çocuğunu göndermesi mümkün ise, oraya gönderecektir.

Böyle bir okul yoksa ve uygun olmayan okula gönderme mecburiyeti de mevcut değilse, alternatif tedbirler alarak o okula göndermemeyi tercih etmelidir.

Alternatif tedbirlerden maksadım, evde veya uygun bir ortamda (kurs, özel ders vb.) çocuğun din, dünya ve ahiret hayatı için gerekli olan bilgiyi ve eğitimi vermektir.

Tercih, dünyada başarılı, üst düzey mevki sahibi, ama dinsiz ve ahlaksız olması; dünyada sıradan bir iş sahibi, ama dindar ve ahlaklı olması arasında olacaksa, ikincisi tercih edilecektir.