Şam-ı Şerif kıtasına, Türkiye de giriyor mu?

Soru Detayı

- Hadislerde geçen “Şam'ı Şerif kıtası” hangi ülkeleri içine alıyor?
- Türkiye de içine giriyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şam bölgesi, Suriye, Ürdün, Lübnan, Filistin bölgelerinden oluşur. (Arapça; Wikipedia)

Türkiye ile sınırı olan Suriye / dolayısıyla Şam, Türkiye’nin bazı bölgelerini de içine alır. Özellikle Şam / Suriye’nin Kuzeyinde yer alan Toros dağlarının menşei de Türkiye’nin güneyidir. Bazılarına göre, Şam bölgesi Kıbrıs bölgesini de içine alır. (bk. a.g.y.)