Salatü’l-Fatih Siğası nedir?

Tarih: 20.12.2016 - 02:36 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Salavatların en meşhurlarından olan ''Salat'ül Fatih Siğası''nın orijinali, manası, kaynağı nedir?
- Evliya'nın büyüklerinden olan Muhammed el Bekri'ye ait olan ''Salavat-ı Fatih'' siğasının faziletleri nelerdir?
- Bir yerde Abdülkadir Geylani'nin en çok sevdiği Salat olduğunu okumuştum. Kendisi bu Salat'ın sahibi olan Muhammed el Bekri hazretlerinden çok önce vefat etmişken bu nasıl mümkün?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Bu salavat şekli, Ticani tarikatının piri Ahmed et-Ticaninin halifelerinden Muhammed el Bekri’nin öğretilerindendir. Bu tarikat hakkında eskiden beri alimlerin eleştirileri vardır.

2) Bu salavatın fazileti hakkında yapılan mübalağalı ifadeler kabul edilemez. Örneğin; “Bu salavatı bir defa okumak, 6 bin defa Kur'an’ı hatmetmekten daha sevaplıdır.”, “Bu salavatı bir defa okuyan cehennemden kurtulur.” şeklindeki İslam’ın ruhuna ters düşen ifadelerin doğru olduğunu düşünmek mümkün değildir.

3) Bu salavatın manası doğrudur. Fakat diğer salavatlardan daha faziletli olduğunu gösteren hiçbir delil yoktur.

4) Özetlersek; bu salavatı okumakta bir sakınca yoktur. Fakat onun faziletiyle ilgili ifadelerin ilmi hiçbir değeri yoktur.

5) Duanın Manası, Türkçe okunuşu ve Arapçası şöyledir:

Manası:

Allah'ım! Kapalı olanı (Hz. İsa ile kapanan vahiy kapısını) açan, geçmişte tüm gelip geçen (bütün enbiyanın nübüvvetine) son veren, hak ve hakikatle hakka destek olan, (insanları) senin dosdoğru yoluna ileten Efendimiz Muhammed’e, onun aline ve ashabına, Onun yüce kadr-u kıymetince salat eyle, selam eyle ve Onu mübarek kıl.

Türkçe okunuşu:

Allahümme Salli ve Sellim ve Bârik Alâ Seyyidinâ Muhammedinil Fâtihi limâ Uğlika vel Hâtimi li mâ Sebeka Nâsırıl Hakkı bîl Hakkı Vel Hâdî ilâ Sıratıkel Müstekıymi ve Alâ Alihi ve Ashâbihi Hakka Kadrihi ve Mikdârihil Aziym.

Arapçası:

اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلٰى سَــيِّــدِنَا مُحَمَّدِ ۨالْفَاتِحِ لِمَا اُغْلِقَ وَالْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ نَاصِرِ الْحَقِّ بِالْحَـقِّ وَالْهَادِى اِلٰى صِرَاطِكَ الْمُسْتَقِيمِ وَعَلٰى اٰلِه۪ وَاَصْحَابِه۪ حَقَّ قَدْرِه۪ وَمِقْدَارِهِ الْعَظِيمِ

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun