Sahabeler, sapkın şekilde birbirilerinin kızlarını mı almış?

Soru Detayı

-Haşa- sahabelerin sapkın şekilde bir birilerinin kızlarını alarak vererek hayatlarını yaşadığını belli kaynaklara dayanarak söyleyen din düşmanlarına ne demeli?
- ​Ebebekir’in kızı Muhammed’e, Muhammed’in kızı Osman’a, Ömer’in kızı Muhammed’e, Muhammed’in kızı Ali’ye, Ali’nin kızı Ömer’e vs. vs. tam bir cümbüş.
- “Ömer adaleti” diye adaleti simgeleştirmiş olan Müslümanlar, bu adalet anlayışlarının içinde bu konuyu da kıstas olarak alıyorlar mı acaba?
- Eminim büyük çoğunluk bilmiyordur. Bence bu işin içinde başka iş var. Ne olabilir?
- Bir insan böyle hassas bir konuda kendini alçaltmaz. Hele de topluma önder olan, topluma örnek olması gereken insanlar, bir dini temsil eden, dinin başında olanlar böyle toplumun nefretini kazanacakları bir konuda nasıl zaaf içinde olabilirler?
- Bu davranışları, küçük kızlara meyilleri Allah’tan mı? Yoksa şeytandan mı? Ya da nefislerinden mi?
- Yoksa peygamberle akraba olmuş olmak için mi?
Cesaretiyle, yiğitliğiyle tanınan Ali nasıl olur da kızını Ömer’e verir? Bu evlilik Fatma öldükten yıllar sonra gerçekleşiyor.
- Bu arada Ali kimlerle evlenmiş acaba? Sanki birisinden cesaret alıp hepsi aynı yolda devam etmiş.
- Osman’ın peygamberin 2 kızıyla birden evlenmesi nasıl izah edilebilir?
- Biz bunları yazarken ve sorarken Müslüman arkadaşlar gücenecek, rencide olacak diye sıkılırken bu işleri yapanlarda hiç sıkılmak yok muydu?
- Hiç mi düşünmediler geleceğin Müslümanları bizim bu çılgınlığımıza ne diyecek, bunları nasıl izah edecek diye?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sorudaki ilk bilgilerde normal bir evlilik söz konusudur.

İfadelerden biri şöyledir: “Ebebekir’in kızı Muhammed’e, Muhammed’in kızı Osman’a, Ömer’in kızı Muhammed’e, Muhammed’in kızı Ali’ye, Ali’nin kızı Ömer’e”

Burada ne gibi bir yanlışlık vardır.  Örneğin, Hz. Muhammed (asm)’in Hz. Ebu Bekir’in kızıyla evlenmesi, kendi kızını Hz. Osman’a vermesine engel midir?

Hz. Ömer’in kızı Hz. Muhammed (asm)’le evlenmişse, Hz. Muhammed (asm)’in kızı Hz. Ali ile evlenmesine -aklen, dinen veya etik olarak- ne gibi bir engel teşkil eder?

Keza, Ali Hz. Muhammed (asm)’in kızıyla evlenmişse, kendi kızını Hz. Ömer’le evlendirmesinde ne gibi bir mahsur vardır?

- Bu ateistler dahil, bütün insanlık camiasında evlilikler aynıdır. Bir kimse, birinin kızını alıyor, birine kızını veriyor. Ve bunda hiçbir yanlışlık aranmıyor...

- Evlilik konusu, Allah’ın bir kanunudur. İnsanların fıtri duygularına uygun bir ilahi kanundur. İnsanların nesilden nesle soy olarak devam etmeleri için yegâne hikmetli bir yöntemdir.

Bu çok güzel, çok hikmetli, çok zorunlu, çok fıtri bir insanlık erdemi olan evliliği herkes veya bazı kimseler için çirkin görmek, ön yargı fanatizminin ortaya çıkardığı kin ve nefretin, kalp ve aklın gözüne perde çektiğini gösteren  patolojik bir vakanın göstergesidir.

- Bu konuyla ilgili soruda yapılan patavatsız yorumlar, tam şeytani bir dürtünün çok yakın bir arkadaşına özel bir mesajı görünümündedir. Diğer bir ifadeyle, bu tür bir gevezelik, ancak geri zekâlı, şizofren bir kafanın ürünü olabilir...

- “Osman’ın Peygamberin 2 kızıyla birden evlenmesi nasıl izah edilebilir?” şeklindeki ifadeler, bu tespitlerimizin tartışmasız delilidir. Çünkü, bu hasta adamın dışa vurmak istediği küstahlığı, yalan ve iftira vadilerinde koşmaktan çekinmeyen bir hezeyan şeklini almıştır.

Zira, çok az bir tarih-siyer bilgisi olan kimse çok iyi bilir ki, Hz. Osman, Peygamberimizin “2 kızıyla birden evlenmemiştir.”

Peygamber Efendimiz (asm), Hz. Osman’ın eşi olan bir kızı vefat ettikten sonra, ikinci kızını vermiştir. Bu kural ise, tarih boyunca İslam’da yerini almış ve bütün fıkıh kaynaklarında söz konusu edilmiştir. İslam’ın bu çok açık kuralını kabul etmeyen kimseyi İslam da kabul etmez...

- Kırk yönden mucize olduğu ispat edilen Kur’an gibi bir kitabı vahiy olarak alan, binden fazla mucizelerle peygamberliğini ispat eden Hz. Muhammed (asm)’i tenkit etme cüretini gösteren akıllara yuh olsun...

Zalimler için yaşasın cehennem.