Roleplay (rp) yapmak / oynamak günah mıdır?

Soru Detayı

- Roleplay denen şeyi yapıyordum. Yani bir sohbet grubunda süper kahraman gibi davranıyordum. Eğer bu olayı yaptığımız karakterler ateist ve benzerleri olursa dinden çıkar mıyız ya da günahkar olur muyuz?
- Bu grupta ateistler de varmış. Ben bu grubun kurucu sekreteriyim.
- Roleplaying, oynanan karakterin kimliğine bürünmek, o karakteri yaşamak, hissetmek ve ona uygun bir şekilde rol yapmaktır.
- RolePlay/ing -Rol yapma, canlandırma- ister masaüstünde olsun, isterse de bilgisayar ekranında oyun oynalılan süre içerinde o karakterin kişiliğine bürünüyor olmak, ne hissettiklerini tatmak, istediğini yapabilmek, hayal dünyanı bir nevi gerçekleştirmek demektir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslüman, aksine bir zaruret bulunmadıkça ancak kendine yakışan, dinine ve ahlakına aykırı olmayan rollere girer ve temsiller yapar.

İnsanları irşad, yanlış inanç, kanaat ve yönelişleri ıslah (tashih) için bir temsil yapılıyorsa ve bu temsil içinde kötü olanı da temsil etmek gerekiyorsa, bu da caiz olur.