Peygamberlerden sonraki en değerli insan nasıl Hz. Ebu Bekir olabilir?

Soru Detayı

- Birçok kitapta, Peygamber Efendimizden sonraki en değerli insanın Hz. Ebubekir olduğu belirtiliyor. Bir hadis ise “Benden sonra bir peygamber daha gelecek olsa bu mutlaka Ömer olurdu.” şeklinde geçer.
- Bu hadise rağmen nasıl Hz. Ebubekir olduğu söylenebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah birçok ayet-i kerimede ashabı kiramı övmüş (bk. Fetih, 48/29; Tevbe, 9/100); Hz. Peygamber (asm) de birçok hadisinde onlardan övgüyle bahsetmiştir.

Ümmetin ittifakıyla Hz. Peygamber'den (asm) sonra ümmetin en faziletlisi Hz. Ebu Bekir kabul edilir. Bu fazilet, Hz. Ebu Bekrin hayatına bakıldığında açıkça da görülecektir. Nitekim Hz. Ebu Bekir, ilk Müslümanlardan, Sevr mağarasında Peygamberimizin (asm) arkadaşı, İsra ve Miracı tereddütsüz kabul eden, Müslümanlara Hz. Peygamber hayatta iken namaz kıldıran ve Müslümanların ilk halifesidir.

Ayrıca Hz. Ömer’in övülmesi, Hz. Ebu Bekrin faziletine halel getirmez. Çünkü her bir sahabenin diğerinden farklı meziyetleri vardı ve her biri semadaki yıldızlar gibidir.