Peygamberimiz, Ebu Bekir ve Ömer’e lanet etmiş mi?

Soru Detayı

"Üsame'nin ordusundan ayrılan kimseye Allah lanet etsin."
- Bu hadisin sıhhati ve tahrici nedir?
- Ordudan ayrılmak zorunda kalan Ebu bekir ve Ömer’i kapsar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu “lanet” rivayetini Şialar ortaya atmıştır.

Ehl-i sünnet alimlerine göre, bu konuda sahih bir tek rivayet yoktur.

Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in böyle bir konuda lanet etmesi, işin tabiatına da uymamaktır. Müşriklere, münafıklara bile lanet etmeyen Hz. Peygamber (asm)'in, Usame’nin ordusunu terk edenlere böyle lanet okuması düşünülmemelidir.

Üstelik bu ordunun içinde yer alanların hepsi, samimi mümin olan sahabelerdir. İslam alimleri, bu hikayenin Şialar tarafından sırf Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’i tekfir etmek amacıyla uydurdukları kanaatindedir.

İnternette bazı Şialar, bu konu için Sad’ın Tabakat’ı ve İbn Hişam’ın Sire’sini vermişler. Bütün araştırmamıza rağmen bu kaynaklarda -hatta Hz. Üsame’nin ordusundan söz edildiği yerde de- bu “lanet” meselesine rastlayamadık.

Kaldı ki, eğer Hz. Peygamber (asm)'in böyle bir uyarısı olmuşsa, -bazı fırkalar hariç- İslam ümmetinin ittifakıyla Allah’a ve Resulüne karşı en samimi ve saygılı olan Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer, herkesten daha çok bu uyarıya dikkat emişlerdir.