Oturduğum apartmanın asansörünü hiçbir zaman kullanmadığım için giderlerini ödemezsem, kul hakkına girmiş olur muyum?

Soru Detayı

- Kullanmadığım asansörün parasını neden ödeyeyim, bunun İslami delili nedir?
- Apartman asansörünü hiçbir zaman kullanmadığım halde ödemediğim zaman, diğerlerinin hakkına girmek olur ve kul hakkıdır, diyenler var. Siz de bu şekilde açıklamışsınız. Aksine bizim hakkımıza girilmektedir.
- Bina yönetmenliği İslami kurallara göre hazırlanmıyor. En altta oturanların asansörle hiç alakaları yok, niçin yukarıdakilerin rahatı için para ödeyelim, asansörün bakımı ve elektrik faturası çok gelmektedir, bunu ödemek zorunda kalsak bize zulüm olduğundan bir kul hakkı olmaz mı?
- Bu durumda bizim hakkımızı girilmiş olmuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Apartmanda oturan kişi, apartmanın diğer sakinleriyle birlikte binanın bakım, tamir, elektrik, su ve diğer ortak giderlerine katılmakla yükümlüdür.

Bunların karşılanmaması halinde kul hakkı ihlali olur.

Bir apartmanın herhangi bir katında oturanlar, bu kat zemin ve bodrum kat bile olsa bazı ihtiyaçlar ve ziyaretler için asansörü kullanırlar.

Bir apartmanda oturanlar, mesela çatı altındaki kat, akıntı vb. den rahatsız olsa ve bu rahatsızlığı para harcanarak giderilse diğer katlar arızadan rahatsız olmadıkları halde gidere katılırlar.

Hasılı bir apartman yönetmeliği vardır, bu yönetmelik ya ittifakla veya çoğunluğun reyi ile kabul edilmiştir. O apartmanda oturanlar ya buna uyarlar veya başka yere taşınırlar. Hem otururum hem de kararlara uymam denirse sözleşmeye aykırı davranış olur, o apartmanda huzur olmaz, kavga gürültü olur, ihmale uğrayan hizmetlerden herkes zarar görür, durum mahkemeye bile intikal edebilir.