Nur suresi 16 ve Mücadele suresi 1. ayetler niçin indirilmiştir?

Soru Detayı

- Nur suresi 16. ve Mücadele suresi 1. ayetin ayetlerin inme nedenleri ve tefsiri nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nur suresi 24. ayetinin meali:

“Nasıl oldu da onu işitir işitmez: 'Böylesi iftiraları ağzımıza alamayız, böyle şeyler bize yakışmaz. Hâşa! Bu pek büyük, pek çirkin bir bühtandır. ' demediniz!” (Nur, 24/16)

Bu ayetin nüzul sebebi, Hz. Aişe’ye atılan iftiradır ki “İfk Hadisesi / Olayı"  hadisesi olarak meşhur olmuştur.

Bu ayette münafıkların uydurduğu bu yalanı bazı saf müminler de diline dolayıp dedikodu ettikleri için uyarılmış ve böyle bir şeyi hayal etmenin müminlere yakışmadığı hususuna vurgu yapılmıştır.

Mücadele suresi 1. ayetinin meali ise şöyledir:

“Kocası hakkında seninle tartışan ve Allah’a yakınan kadının sözünü Allah işitmiştir. Allah sizin karşılıklı konuşmanızı işitiyordu. Çünkü Allah her şeyi işitmekte ve görmektedir.” (Mücadele, 58/1)

Bu ayet, cahiliye döneminde boşanma sayılan “Zıhar” yani karısına: “Bana anamın sırtı gibisin.” demesinden ötürü, kocasını şikayet eden bir kadının feryatları üzerine inmiştir ve zıhar İslamda boşanma statüsünden çıkarılmıştır.