Nahl suresi 62. ayete neden farklı manalar verilir?

Soru Detayı

مُفْرَطُونَ Nahl (62) deki başkaları mufratun, müfritun, müferritun okumuşlar ve farklı manalar verilmiş bu söze.
- Bunun hikmeti nedir?
- Meallerde farklı yazılması bundan dolayı mı?
- Buna benze sözler varsa neden farklı yazılmış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıraat birikimi içerisinde anlama etki eden ferşi ya da gramatik denilen kategori vardır. Bu farklılıklar irab farklılıkları, sarf farklılıkları ve ziyade noksanlıklar'dan müteşekkildir.

Bu kıraatlerin hepsini de Yüce Allah demiştir, indirmiştir, Hz. Peygamber (asm)'e vahyetmiştir, Hz. Peygamber (asm) de sahabeye okumuştur.

Bu tür farklı okumalar ayete farklı anlamlar kazandırmak suretiyle zenginlik katarlar. Bu anlam farklılıkları bir tezat farklılığı değil tenevvu' farklılığıdır.

Dolayısıyla bu ayette yer alan söz konusu kelime de farklı şekillerde okunmakta ve her biri müşriklerin farklı niteliklerini ifade etmekte, böylece ayete bir anlam zenginliği katmaktadır.

Mufridun kıraati, “onlar kendi aleyhlerine olmak üzere günahta aşırı idiler" anlamındadır.

Mufradun kıraati, "onlar ateşe bırakılmışlardır" veya "onlar cehenneme doğru koşup cehennemin öncüleri oldular" manasındadır.

Mufarradun kıraati ise "onlar Allah'a itaatten geri kalmışlardır, itaatleri çok azdır" anlamındadır.

Görüldüğü gibi, her kıraate göre ortaya çıkan anlam aslında müşriklerin farklı bir niteliğini ortaya koymaktadır. Bu özelliklerin tamamı müşriklerde vardır.

Böylece bu okuyuşlar ayete bir anlam zenginliği katmakta ve her biri ilgili ayetin içeriğini genişletmektedir.

Meallerde verilen anlamlar da meal yapanın tercihine göre bu anlamlardan biri olabilir.