Müslümanın çocuğu direkt Müslüman sayılıyor, din gelenek midir?

Soru Detayı

- Ehli sünnet mezheplerine göre mürtedin katli gerekir. Misal 18 yaşına gelmiş bir adam araştırdı, ve ateist olmaya karar verdi. Ama bu adamı da "Yok senin baban annen Müslümandı sen de doğuştan oldun seni öldürmemiz gerek" demek doğru mudur?
- Din geleneksel, babadan oğula mı geçer?
- Anne baba Müslüman onun çocuğu da direkt Müslüman mı sayılır, örneğin ergenliğe kadar Müslüman çocuğu sayılsa, baliğ olduktan sonra kararı kendisine bırakılsa bu olmuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslam’ın ortaya koyduğu din imtihanında soru-cevabı kavramasına imkân veren akıl esas alınmıştır. Çocuklar gibi deliler de akıldan mahrum oldukları için imtihana tabi tutulmamışlardır.

Müslümanların çocukları gibi kâfirlerin çocukları da -Ehl-i sünnete göre- cennetliktir.

Keza, mecnun bir Müslüman gibi, mecnun bir kâfir de dini imtihandan muaftır.

- Bu açıklamalardan anlaşıldığı gibi, soruda yer alan "Yok senin baban annen Müslümandı, sen de doğuştan oldun (şimdi dinden çıktın) seni öldürmemiz gerek" şeklindeki bir iddia doğru değildir. Çünkü, mürtedin sorumluluğu anne-babası Müslüman olduğu için değil, aklını yanlış kullanmasından kaynaklanır. Eğer bu çocuk akıllı olmasaydı, evliyalardan “cennetlik bir anne-babanın” çocuğu da olsaydı yine sorumlu tutulmazdı.

- Mesele şudur:

a) Bir çocuk aklını kullanabilecek erginlik yaşına gelmeden ölse -anne ve babası kim olursa olsun- cennetliktir.

b) Eğer, erginlik çağına geldiği halde yine de aklını kullanmaktan aciz (deli) ise, bu durumda da -anne ve babası kim olursa olsun- cennetliktir.

c) Bir çocuk erginlik çağına gelse, aklını da kullansa, fakat dinin gerçeklerinden habersiz bir ortamda sittin sene yaşasa -anne ve babası kim olursa olsun- cennetliktir.

d) Buna mukabil, bir çocuk erginlik çağına gelmiş, iyiyi kötüden fark etmiş bir akla sahip olmuş ve dinin gerçeklerinden da haberdar olmuşsa, bu kişi dini kabul etmediği takdirde -yine anne ve babası kim olursa olsun- cehennemliktir. Zira eğer buna da sorumluluk verilmezse, imtihan denen bir hakikatin olmadığını kabul etmek gerekir ki bu bir safsatadır.

Demek sorumluluk, anne ve babaların kimliğinden ziyade kişinin imtihana girme ehliyetinin olup olmadığı esastır.