Meryem, 19/90. ayet, gökyüzünün katı olduğunu mu söylüyor?

Soru Detayı

- Ateistler sadece katı bir şeyin çatlayabileceğini söyleyip Kuran’da gökyüzünün katı olarak tasvir edildiğini iddia ediyorlar.
- Bu ayetin açıklaması nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Rahman’a çocuk isnat etmelerinden dolayı neredeyse gökler parçalanacak, yer yarılacak, dağlar yıkılıp çökecektir!” (Meryem, 19/90-91)

Şunu belirtmeliyiz ki, bu konu için Türkçe ve Arapça onlarca makaleye ve onlarca tefsir kaynaklarına baktık. Soruya cevap olacak özet haldeki bilgileri şöyle takdim edebiliriz:

a) Gök cisimleri arasında bulunan gezegenler ve uydular katıdır. Bunlar için parçalanma, yarılma ifadesi rahatlıkla kullanılabilir.

b) Gezegen olmayan yıldızlar, tam soğumadıkları için Güneş de dahil gaz halindedirler. Ancak gaz halinde bulunan bu cisimlerde de yarılmalar ve parçalanmalar olduğu bilinmektedir. Örneğin, Güneş'te sürekli patlamalar olur. Bu patlamalar bir parçalanma bir yarılma durumudur.

c) Uzmanların verdiği bilgiye göre, yıldızlar her ne kadar canlı olmasa bile doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Özellikle ömrünü tamamlayana kadar yıldızlar etrafındaki gezegenlere ve birçok cisme ısı ve ışık yayar. Ancak ömrünü tamamladıktan sonra çok şiddetli bir patlama ile bölünür.

Asırlar sonra ancak öğrenilen bu hakikatleri, yaklaşık 15 asır önce Kur'an’ın söz konusu etmesi tek başına bir mucizedir...