Maliyeti birinden, çalışma diğerinden ortak inşaat yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Bir arsamız var, birisi diyor ki, bu arsanın inşaat maliyetini ben vereyim mesela 10 milyon tl. Toplam 48 daire çıkıyor, 24 daire inşaatın maliyetinin parasını verene ait yarısı da bize ait.
- Ancak parayı veren zat, bana ait daireleri değerlerinden sen satın almayı taahhüt et ve bana 25 ay sonraya çek ver, diyor. Sonuçta inşaat ortada yokken biz adamdan 10 milyon alıyorken adama 13 milyon para vereceğiz alacağımız dairelerinin karşılığında, bu işlem caiz midir değil midir?
- Caiz değilse nasıl yapmamızı tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arsa bir taraftan, inşaat için gerekli malzeme ve işçilik diğer taraftan olmak üzere ortak bir inşaat üretmek üzere anlaşanlar (ortaklık akdi yapanlar) üretileni yarı yarıya paylaşmaya karar verebilirler.

İnşaatı yapacak olan tarafın hissesini arsa sahibi almayı teahhüd (vaad) edebilir.

İnşaatçı, arsa sahibinin ileride satın almayı vaad ettiği dairelere karşılık bir bedel talep ederse bu avans olabilir; daireler alındığında bedelden düşülür, alınmadığında ise inşaatçı bunu iade eder.