Kur’an’da Peygamberimizin isminin çok az geçmesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bir ismi de Hakim olan ve baştan sona sayısız hikmetlerle dolu olan Kur'an’da, bir şey ne kadar yer almışsa, en güzeli ve en mükemmeli odur. Elbette lüzumsuz tekrarların olmaması hikmetin gereğidir.

- Hz. Peygamber (asm)'in ismi, şahsiyeti Arap toplulukları tarafından çok iyi biliniyordu. Daha fazla zikredilmemesi, buna bir işaret olabilir.

- Hz. Peygamber (asm) Kur'an’da ismiyle değil, resmiyle / risalet göreviyle ön plandadır. Bu sebeple o hep nebi, resul, beşir, nezir gibi risalet göreviyle ilgili unvanları kullanılmıştır.

Bununla beraber, ismi de yeteri kadar; Muhammed (asm) dört defa, Ahmed (asm) bir defa zikredilmiştir.

- Nitekim, Kur'an’da diğer peygamberler isimleriyle çağrılırken (Ya Musa! gibi), Hz. Muhammed (asm) hep peygamberlik unvanı olan resul, nebi kelimeleriyle çağrılmıştır (Ya eyyuherrasul! gibi).

Bununla diğer peygamberlerin görevlerinin bitmiş olduğuna, Hz. Muhammed (asm)’in ise kıyamete kadar görev başında olduğuna işaret edilmiştir.