Kuran’da azap harfleri nelerdir?

Soru Detayı

- Aşağıdaki Sevâkıt-ı Fatiha konusu doğru mu?
Yapılan açıklamalar şöyle:
Fatiha-ı Şerifede hiçbir azap harfi yok, Tebbet suresinde ise üç tane azap harfi var deniliyor. Bunların hikmeti nedir ve bu harfler nelerdir?
Sevâkıt-ı Fatiha

(Fatiha-i Şerife'de Bulunmayan Harfler)
Bu sûre-i celîlede şu yedi harf yoktur:

ث - ج - خ - ز - ش - ظ - ف
Bu harflerin Fâtiha-i Şerife'de bulunmayışının hikmeti, bunların azâb âyetlerinde bulunmalarındandır. Şöyle ki:
1.  ث harfi, ثبور Helâk'e delâlet eder.
ﻻ تَدْعُوا الْيَوْمَ ثُبُوراً وَاحِداً وَادْعُوا ثُبُوراً كَثِيراً
- "Onlara denilir ki; bugün bir (kere) helâk olmayı çağırmayın, birçok defâlar helâk olmayı çağırın." (S.Fürkan 14)
2.  ج harfi جَهَنَّمْ Cehennem ismindendir.
Cenâb-ı Hak:
وَإِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أَجْمَعِينَ
"Şüphesiz onların hepsine vaad olunan yer cehennemdir." (S.Hıcr 43)
وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيرًا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ
- "Yemin olsun biz cin ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır.(S. Âraf 179)" buyurur.
3.  خ harfi خزى Hızy-Rüsvay'da bulunduğundan ıskat olundu.
يَوْمَ ﻻ يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ
- "O gün, Allahü Teâlâ, Peygamberini, ve iman edip onunla beraber olanları rüsvay etmeyecek." (S.Tahrim 8)
إِنَّ الْخِزْيَ الْيَوْمَ وَالْسُّوءَ عَلَى الْكَافِرِينَ
- "Hakîkat rüsvaylık, zillet ve azap bugün, kâfirler üzerinedir." (S.Nahl 27)
4-5.  ز - ش harfleri زفير - شهيق Zefîr ve Şehîk'ın ilk harfleridir.
طَعَامُ الْأَثِيمِ * إِنَّ شَجَرَةَ الزَّقُّومِ
- "Şüphesiz o Zakkum ağacı, günâha düşkün olanın yemeğidir." (S.Duhan 43-44)
فَأَمَّا الَّذِينَ شَقُواْ فَفِي النَّارِ لَهُمْ فِيهَا زَفِيرٌ وَشَهِيقٌ
- "Şakî olanlara gelince; onlar ateştedir, orada çok fecî nefes vermeleri vardır." (S.Hûd, 106)
ز harfi Zakkum'a, ش Şekâvet'e delâletlerinden dolayı ıskat edilmişlerdir.
6.  ظ Cenâb-ı Zül-Kibriyâ:
انطَلِقُوا إِلَى ظِلٍّ ذِي ثَلَاثِ شُعَبٍ
ﻻ ظَلِيلٍ وَ ﻻ يُغْنِي مِنَ اللَّهَبِ
- "Haydi cehennemin üç kola ayrılmış duman gölgesine gidiniz! O ki gölgelendirici değildir, alevden korumaz." buyurmuştur. (S.Mürselât, 30-31)
ظ harfi tam cehennem olan لظى ya delâlet eder:
نَزَّاعَةً لِّلشَّوَى لَظَى
- "Fakat ne mümkün. Çünkü o ateş kâfirler için hazırlanmış sırf alevdir." (S.Meâric 15)
Hikâye:
Sahâbe-i Güzîn'den bir zât, sar'aya tutulmuş birinin yanından geçerken, hâline acıyıp, kulağına bu sûre-i kerîmeyi okuyuverdi. Sar'alı derhal iyileşti. Hâdise, Rasûlüllah S.A.V.'e haber verildiğinde:
- "O, Kur'an'ın anası ve her derdin devâsıdır" buyurdu.
Huzeyfe-tübnil-Yemânî Hz. Rasûlüllah (S.A.V.) Efendimiz'in:
- "Kötü amelleri sebebiyle azabı hak eden kavmin çocuklarından biri mektepte:
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ âyet-i celîlesini öğrenip okuduğu Allahü Teâlâ'ya mâlûm olduğunda, onlardan kırk yıl azabı kaldırdı." hadis-i şerifini rivâyet etmiştir.
Hz. Hüseyin (R.A.): "Cenâb-ı Zülcelâl yüzdört kitap inzâl buyurdu. Yüz kitabın ulûm ve meârif'i, Tevrat, İncil, Zebûr ve Furkan'da; bu dördünün ulûmu, Kur'an sûrelerinde, onların cümle ulûmu da, Sûre-i Fâtiha'da cem olundu. Bu îtibarla Tefsîr-i Fatiha'yı bilen, inzâl olunan cümle kitapların tefsîrini bilir. Sûre-i Fatiha'yı okuyan; Tevrat, İncil, Zebur ve Kur'an-ı Kerim'i okumuş gibidir." buyurdu.

7.  ‘ف harfi فراق Ayrılığa delâlet eder. Allahü Teâlâ:
وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ يَوْمَئِذٍ يَتَفَرَّقُونَ
"Kıyâmetin kopacağı gün, mü'minlerle kâfirler birbirinden ayrılırlar." (S.Rum 14)
تَفْتَرُوا عَلَى اللَّهِ كَذِباً فَيُسْحِتَكُمْ ﻻ
بِعَذَابٍ وَقَدْ خَابَ مَنِ افْتَرَى
- "Yazıklar olsun size! Allah'a karşı yalan düzmeyin! Sonra Allahü Teâlâ, azab ile kökünüzü kurutur. Allah'a karşı yalan uyduran, muhakkak hüsrâna uğramıştır." (S. Tâhâ 61) buyurmuştur.
Cenâb-ı Hak, Cehennem hakında:

لَهَا سَبْعَةُ أَبْوَابٍ لِّكُلِّ بَابٍ مِّنْهُمْ جُزْءٌ مَّقْسُومٌ
- "Azgınlara vaad olunan cehennemin yedi kapısı vardır. Her kapısının da onlara ayrılmış birer nasîbi vardır." buyurdu. (S.Hicr 44)
Hâsılı, bu sûre-i şerîfeyi okuyan, hakîkatlerini idrak ve delâletine iman edenin cehennemin yedi derekâtından emin olacağını göstermek için azaba delâlet eden âyetlerin evvellerinden yedi harf bu hikmetle çıkarılmıştır.
Fatiha suresinde malumunuz 7 harf geçmez. Bu yedi harf Havas eserlerinde her nekadar günlerin müvekkilleri ve Esmalarıyla beraber bir tabloyla bildirilmiş olsa da bunun asıl inceliklerinden birisi de şudur.
Alfabedeki 7 harf geçmiyor Fatihada. Ve bu harfler Hurufu Mukatta ayetlerinde de geçmiyor.
Bu arada Hurufu Mukattada 14 harf vardır. Ve bunların hepsi Fatiha'da olan harflerdir.
Fatiha 7 ayettir ve cehennem yedidir. Rivayetlerde ''Fatiha'yı yaşayanlar cehennemden azad edilirler.'' ifadesidir.
Bizler Kuran'ı incelediğimizde bu yedi harfin Fatihadan düşürülme sebebini daha iyi anlıyor ve ''Cehennemden azad eder.'' hadisin hikmetini daha iyi kavrıyoruz.
Çünkü Rabbimiz kelamında bu Fatiha da olmayan her bir harfle cehennemin yedi tabakasının ve içeriklerinin bilgilerini vermiş.
Hz. Alinin (r.a ) de Celcelutiye kasidesinde bu harfleri birlikte zikrettiği ve aslında cehennemden sığındığı bir beyitte mevcuttur ki havas eserlerinde beyan edilen günlerin harflerinden ziyade cehennemin yedi bölümüne bir işaret sırrı taşır.
Rivayet edildiğine göre, Hz. Cebraîl Peygamber Efendimize şöyle demişti; Yâ Muhammed Ümmetine, Cenâb-ı Hakkın azab edeceğinden korkardım. Ne zaman ki, Fatiha Sûresi nazil oldu, bu korkum kayboldu.
Bunun üzerine Hz. Peygamber, niçin Ya Cibrîl? diye sordu. Cebraîl de, çünkü Cenâb-ı Hakk, “Şüphesiz onların hepsine vadolunan yerdir cehennem. Onun yedi kapısı ve o kapılardan her birinin ayrılmış bir nasibi vardır.” (Hicr. 43-44) buyurmuştur.
Fâtiha’nın ayetleri yedidir. Kim bu ayetleri okursa, bunlardan herbiri, cehennem kapılarından birini tutar. Böylece ümmetin oradan zarar görmeden geçer.
Fatiha suresinde olmayan bu yedi harfin kadri celil olup şanıda yücedir. Bu yedi harfin bazıları hayra bazılarıda şerre delalet eder.

Fe harfi:
Bu harf kuru sıcak olup, tabiatı ateştir. Bu harfin menzili ise Eklil dir. Bu harfin ruhaniyeti genelde hayır amellerinde kullanılır. Ruhaniyeti belli değildir. Bu harfle dünyadaki Salih (iyi) ameller için amel edersen Allah c.c. ın izniyle felaha kavuşursun.
Cim harfi:
Bu harf nemli sıcak olup tabiatı havadır. Menzili ise Süreyya dır. Cim harfinin ruhaniyeti ileri gelen insanların arasında olmak, büyük insanların, dünya erbabının ve kalem ehillerinin arasına girmek için kullanılır.
Şın harfi:
Bu harf kuru sıcak olup tabiatı ateştir. Menzili ise Belde dir. Şın harfinin ruhaniyeti karışık olup, dünya işlerinin hiç birisine yaramaz.
Se harfi:
Bu harf nemli sıcak olup tabiatı havadır. Menzili ise Sa'dil beli' dir. Se harfinin ruhaniyetinin tabiatı mu'tedil (Orta halli) olup, bütün hayır amellerinde münasiptir.
Zı harfi:
Bu harf nemli sıcak olup tabiatı havadır. Menzili ise Feraul muahhir dir. Bu harfin ruhaniyetinin tabiatı mümtezic olup sebebler ve denemelere mani olur.
Hı harfi:
Bu harf nemli soğuk olup tabiatı sudur. Menzili ise Sa'dil suud tur. Bu harfin ruhaniyetinin tabiatı mu'tedil (Orta halli) dir. Said olup bütün hayr amellerinde yardımcı olur.
Ze harfi:
Bu harf nemli sıcak olup tabiatı havadır. Menzili ise Zera'dır. Ze harfinin ruhaniyeti hastalıkların defi' meleküt (Ruhlar alemi) ün fethi, bütün hayır ve şer amellerde kullanılır.
Bu yedi harf yedi isimde toplanmıştır. İsimlerde şunlardır. Said olup bütün hayr amellerinde yardımcı olur.
Zekiyyün Habîrün Zahîrün Sâbitün Şekûrün Cebbârün Ferdün
Bu yedi harften her biri haftanın bir gününe denktir.
Pazartesinin harfi "şın", esması "Şakir", ruhanisi "Cebrail aleyhisselam".
Salının harfi "ze" , esması ''Zekiyyu", ruhanisi "Semsemail aleyhisselam".
Çarşambanın harfi "zı", esması "zahir", ruhanisi "Mikail aleyhisselam".
Perşembenin harfi "se", esması "Sabit", ruhanisi "Sarfiyail aleyhisselam".
Cumanın harfi "Cim", esması "Cebbar", ruhanisi "Anyail aleyhisselam".
Cumartesinin harfi "fe", esması "Fatır", diğer günlerin ruhanileri bu güne tasarruf ederler.
Pazarın harfi "hı", bu günün özel bir duası vardır, ruhanisi "Rukıyail aleyhisselamdır"
Haftanın yedi günü için öngörülen harflerin yedi adet olması bu harflerin Fatiha suresinde geçmemesi ismi azamın yedi sırrını kapsaması ve belirtilen yedi harfin "En'am" suresinde geçmesi oldukça düşündürücüdür.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fatiha-i şerifte kullanılmayan yedi harf ile ilgili yorumlara kesin nazarıyla bakılamaz. Çünkü, bu harflerin değişik isimlerin başlarında da olduğu bilinmektedir. Örneğin:

a) ŞİN harfi “Şahik”ın başında olduğu gibi, Allah’ın “ŞAKİR” isminin başında da bu harf vardır.

b) Bu yorumda merkeze “Azab” konulduğu halde, bu kelimenin başında bulunan “Ayın” harfinin Fatiha Suresinde kullanıldığı gerçeği göz ardı edilmiştir.

c) Keza azaba uğrayanların külli manada temel iki grubu olan “Mağdub aleyhim” ile “Dallin” kelimelerinin harfleri yanında bizzat onların bu temel iki vasfına işaret edilmiştir.

d) Kullanılmayan yedi harfin cehennemin isimleriyle ilişkisi kurulduğu halde, cehennemin en meşhur isimlerinden olan “SAÎR-SEKAR”in başında bulunan “SİN” harfi göz ardı edilmiştir.

e) Bir yandan bu yedi harfin kullanılmamasının gerekçesi, bunların azap-cehennemle ilgili kelimelerin baş harfleri olarak gösterilmişken, diğer taraftan bu gerekçe Allah’ın “Zekiyyün, Habîrün, Zahîrün, Sâbitün, Şekûrün Cebbârün, Ferdün” isimlerine bağlanmıştır. Bu bir çelişki değil mi?

- Hülasa bu gibi yorumların “Ne ağyarına mani, ne de efradına cami.” bir keyfiyeti vardır.

Bu yorumun olumsuzluğunu onaylayan daha -belki- onlarca misal verilebilir.

Bununla beraber, kalbin ve aklın göz nurunu dökerek bu incelikleri ortaya koyanların bu çabalarına saygı duymak gerekir. Ancak konu Kur’an ve hadisler olunca, oralardaki incelikleri, daha ince bir süzgeçten geçirmenin lüzumu olduğunu da hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.