“Kim bir hadis söyler de onun yanında aksırılırsa, o hadis haktır.” anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Bu hadise göre aksırılmayan hadisler hak değil mi?
- Böyle bir hadis var mı varsa nasıl anlamalıyız?
"Kim bir hadis söyler de onun yanında aksırılırsa, o hadis haktır." (Taberâni)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bir hadisin sahih olup olmadığını anlamak için böyle bir ölçü asla yoktur.

İmam Suyuti, “Kim bir hadis söyler de onun yanında aksırılırsa; o haktır.” anlamına gelen rivayetin mevzu yani uydurma olduğunu ifade eder. (bk.  el-Leali'l-mesnua fi’l-ehadisi’l-mevzua, s. 286)

İbnu'l-Cevzi de bu rivayetin batıl olduğunu söyler. (bk. İbnu'l-Cevzi, Mevzuat, 3/77; Aliyyü’l-kari, Mevzuat, s. 106-107)

Sahih hadis ve bir hadisin sahih olması için gerekli şartlar konusunda bilgi için tıklayınız:

SAHİH HADİS.