Kim beş şeyi yapmazsa, kendisinden beş şey alınır sözü hadis mi?

Soru Detayı

- ​Bu söz hadis mi?
"Kim 5 şeyi yapmazsa, kendisinden 5 şey alınır:
1. Kim zekatını vermezse, Hz. Allah ondan malının muhafazasını alır.
2. Kim sadaka vermezse, Hz. Allah ondan sağlık ve sıhhati alır.
3. Kim öşrünü vermezse, Hz. Allah ondan toprağının bereketini alır.
4. Kim dua etmeyi terk ederse, Hz. Allah ona icabet etmeyi terk eder.
5. Kim namazında gevşeklik ederse, ondan ölüm anında lâ ilâhe illallah sözü men edilir, söyleyemez." (tenbih–ül gafilin)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Sorudaki şekliyle geçen bilgiler, Tenbihü’l-gafilin isimli eserde, “denilir ki” kalıbıyla, kime ait olduğu belirtilmeden nakledilmiş ve bu haliyle zayıf bir bilgi olduğuna işaret edilmiştir. (bk. Tenbihü’l-gafilin, Beyrut, 2000, s. 310)