Kadınlar cennette Peygamberimiz ile görüşebilecekler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennete giren mümin erkek ve kadınlar birbirlerini görecekleri gibi Hz. Peygamber Efendimizi (asm) de göreceklerdir.

Şevkânî’nin Taberânî, Ziyâ el-Makdisî gibi hadisçilerden naklettiğine göre bir sahabî Allah Resulüne gelmiş ve dünyayı kendisine dar eden şu endişesini dile getirmiştir:

“Ey Allah’ın elçisi! Ben seni kendimden ve çocuklarımdan daha çok seviyorum. Evimde iken seni hatırlıyor, hasretine dayanamadığım için hemen gelip görüyor, yüzüne bakıyorum. Senin ve benim ölümümü düşündüm. Anladım ki, sen öldüğünde ve cennete girdiğinde peygamberlere mahsus yüce makamlarda bulunacaksın. Ben ise cennete girdiğimde seni göremeyeceğimden korkuyorum!”

Hz. Peygamber bu sözlere cevap vermeden Hz. Cebrail gelmiş, Nisa suresinin 69. ayetini indirmiştir:

“Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır.” (Şevkani, Neylü’l-evtar, 1/545)

Ayrıca kıyamet günü için Allah ve Resûlü’nün sevgisini hazırladığını söyleyen sahabîye Sevgili Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Kişi sevdiğiyle beraberdir.” (Buhârî, Edeb, 96)