İnsanlara -haşa- “İlahımsın.” denilir mi?

Soru Detayı

- Sosyal medya sitelerinde sevdiği kişileri övmek niyetiyle resimlerine (Haşa) İlâhımsın, silahımsın gibi yorum yapıyorlar; bu sözü söylemek insanı dinden çıkarır mı?
- Bu sözü söylemenin hükmü nedir?
- Bu sözü söyleyeni nasıl uyarabiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsetmiş olduğunuz şekildeki söylemler doğru söylemler değildir.

Kişiyi övmek gibi her ne sebep ve amaçla olursa olsun, bu tarz ifadelerden şiddetle kaçınmak gerekir.

Bununla birlikte bir kişinin küfre girmesi, ancak o kişinin bilinçli ve kasıtlı olarak, dinin emir veya yasaklarından birini inkar etmesi, hafife veya alaya alması, helale haram, harama helal demesi ile olur.

Bunun dışında bilinçsiz şekilde ve bir kasıt olmaksızın söylenilen sözler günah olup tövbeyi gerektirmekle birlikte, kişiyi dinden çıkarmaz.

Bu tarz ifadeleri kullananlar, uygun bir dille uyarılabilir ve konu hakkında kendilerini doğru şekilde bilgilendirebilecek kimselere yönlendirilebilirler.