İki rakam eşit olunca (20=20) Mayıs depremini bekleyin bilgisi doğru mu?

Soru Detayı

- Sosyal medyada dolaşan bu bilgi doğru mu?
- Ahbar-u Zaman adlı kitaptan bazı alıntılar. Müellif: İbrahim bin Salukiyye vefatı hicri 463.
- İki rakam eşit olunca (20=20) o zamanın hastalığı yayılınca, hacılar ziyaretten men edilince, velveleler gizlenince, çekirge istilası olunca, Rum meliki ani bir hastalıkla ölünce, kardeş kardeşten korkunca, çöldeki yahudiler gibi olduğunuz zaman, fiyatlar yükselip işler kesata uğradığı zaman: çocukların saçlarını ağartan insanların üçte birinin öleceği temelleri yıkan Mayıs depremini bekleyin.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbrahim Salukiye ait olduğu bildirilen “Ahbaru’z-zaman” adlı bir eser yoktur.

Ahbaru’z-zaman isimli bir eser el-Mesudi'ye ait olup, Hz. Âdem’den itibaren geçmiş hayatın kıssalarından söz etmektedir. Gelecekten hiç bahsetmez.

"İbrahim Salukiye" adında bir yazar. ne korona virüsten önce ne de sonra söz konusu değildir. Bu bilgi tamamen uydurulmuş bir yalandır...