Hz. Ebu Bekir, İslamiyet’ten önce puta tapmış mı?

Soru Detayı

- Hakimi Semerkandî (rahmetullahi aleyh) es-Sevâdu’l-Âzam eserinde 59. maddede  "Ebubekir ra islamdan önce puta taptığını söylüyor bunun kaynağı nedir?
- Hakimi Semerkandî (rahmetullahi aleyh) es-Sevâdu’l-Âzam eserinde 59. maddede "İblis'in, Allah'a kulluk ettiği zamanlar hem Allah hem de melekler katında mü'min olduğunu, bunun gibi Ebûbekir (r.a.) ve Ömer'in (r.a.) de puta taptıkları dönemlerde, Allah ve melekler katında kafir olduğunu bilmeli." diye yazmış.
- Hz. Ebubekir ra efendimizin cahiliye döneminde bile putlara tapmadığı evinde bile bulundurmadığını okumuştum birçok kaynakta. Hatta Diyanet Ansiklopedisinde de kaynak verilmeden Puta asla tapmadığı bilgisi verilmiş.
- Hakimi Semerkandi de büyük bir alimken bunu neye dayanarak söylemiş olabilir, uzun bir araştırma yaptım ama bir sonuca varamadım rica etsem yardımcı olabilir misiniz?
- Bunun doğrusu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuya birkaç açıdan cevap verilebilir:

1. Hz. Peygamber (asm), Hz. Ebu Bekir'i (r.a.) vahyin ilk zamanlarında, Yemen'den bir ticari seferden Mekke'ye dönünce Vahid ve şeriki olmayan bir ilaha inanmaya davet etmişti. Şu halde o da diğer müşrikler gibi  bir müşrikti. Allah'la birlikte başka putlara da tapmaktaydı. Hz. Ebu Bekir bu davet üzerine şirkten döndü, Müslüman oldu. (bk. Sarıcık, Murat, Hz. Ebu Bekir, Nesil Yayınları, İstanbul 2008, s. 23 vd)

2. Hz. Ebu Bekir, eski dinini ve müşrikliği bıraktığına ve yeni dine girdiğine göre; demek o Müslüman olmadan önce putlara tapıyordu ve Müslüman olunca onlardan vazgeçti.

3. Muteber kaynaklarda onun Müslüman olmadan önce içki içmediğinden söz edilse de putlara tapmadığından söz edilmez. (bk. Sarıcık, a.g.e.,  s. 26)