Hz. Ebu Bekir’in hizmetçisini dövmesinin hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Ahmed b. Hanbel (ra), Abdullah b. Zubeyr, o da babasından Esma b. Ebubekir (ra)'nın şöyle dediğini bildirdi:
"Hac farizasını yerine getirmek için Rasullullah (sav)'le birlikte yola çıktık. Arac vadisine ulaştığımızda, Rasullullah (sav) indi ve Aişe (ra), onun yanına oturdu. Ebubekir (ra)'ın yük devesi, ufak bir hizmetçinin yanındaydı. Ebubekir oturup onun gelmesini bekledi. Hizmetçi geldi ancak yanında deve yoktu!. Ebubekir (ra): "Deven nerede?" dedi. Hizmetçi: "Onu dün kaybettim" dedi. Ebubekir (ra): "Tek bir deveyi mi kaybettin?!" dedi. Bunun üzerine Ebubekir (ra) kalkıp onu darbetmeye başladı. Bu esnada Rasullullah (sav) gülerek şöyle diyordu: "İhrama giren şu adamın yaptığına bakın!!" (Musnedu Ahmed,6/344)
- Ebubekir (ra) gibi selim huylu bir insanın bu şekilde davranmasını nasıl yorumlarız?
- Efendimizin buna karşılık verdiği cevabın hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis için bk. İbn Hanbel, 6/344; Ebu Davud, Menasik 30; İbnu Mace, Menasik 21.

Değişik kaynaklarda yer alan bu hadis sahih olarak değerlendirilmiştir.

- Hz. Ebu Bekir bir insandır. Herkes gibi o da sinirlenir. Halim selim olan insanlar da sinirlenir.

Statüye göre, hizmetçi / köle bir nevi evin çocuğu gibidir. Sinirlenen bir babanın çocuğunu terbiye etmek için azarlaması veya zarar vermeyecek şekilde hafifçe vurması şefkatine aykırı olmadığı gibi, kölesini de terbiye etmek amacıyla azarlaması veya zarar vermeyecek şekilde hafifçe vurması merhametli olmaya aykırı değildir.

- Üstelik “bir tek devenin” yanından kaybolması, kölenin terbiyeyi hak ettiğini gösterdiği gibi, sahibinin de kızmasını haklı kılar. Özellikle, kaybolan devenin üzerinde Ebu Bekir’in eşyası ile birlikte Hz. Peygamber (asm)’in de eşyası vardı.

Sinirlenmesinin önemli bir sebebi bu olsa gerektir.

- Bütün bu haklı sebeplere rağmen, Hz. Peygamber (asm)’in “İhrama giren şu adamın yaptığına bakın!..” şeklindeki sözleri, -sert olmasa da-  bir uyarı niteliğindedir.