Günahları, günahkarları neşretmek, caiz midir?

Soru Detayı

- Biz İslami hizmet yapan bir derneğiz. İslami videolar, röportajlar çekiyoruz. Bunları sayfamıza atıp izleyen insanlar da doğrusu nedir diye öğrenmesini sağlıyoruz.
- Röportajlarda, flört yapan, namaz kılmayan, alkol içen gençlerle konuştuk. Onlar bu günahlarını röportajda söylediler. Bizde haram olduğunu söylüyoruz. Sonra onların rızaları dahilinde videomuzu paylaşıyoruz.
- Bu durum caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günahı, kötülüğü önlemek, marufu emretmek ve münkeri engellemek için bunlar yapılıyorsa, sakınca yoktur.

Ayıplar, günahlar, kötülükler özel şahıslara aitse ve kötülük de onların sınırını aşmıyorsa, teşhir edilmesi caiz değildir. Bu sebeple isim verilmemeli, yüz kısmı gösterilmemelidir.