Devlet, bylock kullandığı gerekçesi ile ceza verdiği kişilere zulüm etmiş oldu mu?

Soru Detayı

- Devlet 11000 kişi bylockdan aylarca, bazılarını yıllarca hapiste yatırdı. Sonra pardon dedi. Bu insanlara zulüm etmiş oldu mu?
- Devlet 11000 kişi bylockdan aylarca bazılarını yıllarca hapiste yatırdı. Bunu yararken bylock kesin ve kati delildir dedi. Hatta televizyonlarda program yapıldı bylock özel program 1 dolarların üzerindeki seri numaraları ile indirilebilen özel şifreli bir program diye. Sonra da bu 11 000 kişi salıvermek için bu sefer de 1,5 yıl sonra aynı televizyon kanalı bu aslında google ve apple’dan da indirilen sıradan bir program dedi.
- Bu televizyon programını izleyip bu “u” dönüşünü fark etmeyen, ama haberlerde çıkan her şeyi doğru kabul eden biri vebal altında mıdır?
- Devlet bu 11000 kişiye zulmetmiş oldu mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlet bir şahıs değil, şahsı manevidir. Görevini ise kurumlar aracılığı ile yerine getirmektedir. Kurumları idare edenler de insan oldukları için onların da yanılması tabiidir. Dolayısıyla  kurumun bir ferdinin yanılgısı devletin şahsı manevisi olan kurumlarının tamamına teşmil edilemez. Kasten yapılmamış eylemler hata olarak değerlendirilir ve o kişi mesul olmaz. Diğer tarafın mağduriyetini ise devlet maddi yönden telafi yoluna gitmektedir.

Bylock ile ilgili görüşlerinize gelince; bu şahsınıza ait bir iddia olarak görünmektedir. Bunun doğruluğunu veya yanlışlığını takdir edecek olan da yine devletin adalet kurumları olacaktır.

Şunu da ifade etmek gerekir ki devletin karşı karşıya kaldığı büyük ihanete karşılık aldığı tedbirleri itibarsızlaştıran yaklaşımlarda bulunmak doğru bir tavır değildir. Haklı mücadeleye gölge düşürmektir.